Premiér Jan Fischer v pátek odeslal ministryni spravedlnosti Daniele Kovářové káravý dopis, v němž jí vyčítá personální změny, které na svém úřadu provedla v minulých týdnech. Dopis dorazil na ministerstvo, nikdo ho ale zatím neotevřel. Kovářová je v Egyptě, vláda má totiž ode dneška dvoutýdenní dovolenou.

Kovářová v červenci odvolala z funkce svého náměstka pro legislativu Františka Korbela a o několik dní později také vrchní ředitelku legislativněprávní podsekce Danu Prudíkovou. Podle Fischera však současná vláda nemá na podobné kroky dostatečný mandát.

Premiérovi se také nelíbí, že chce ministryně zrušit brněnskou a ostravskou pobočku Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Fischer jí podle serveru napsal, že toto opatření má "hluboký dopad na chod justice" a není zcela aktuální.

Podle Paroubka je Kovářová nejslabší článek současné vlády. Nominovala ji ODS, která za ni podle něj nese odpovědnost. "Potvrzuje se bohužel má obava, že v její osobě pokračují praktiky takzvané justiční mafie," napsal předseda ČSSD v tiskovém prohlášení. Nezávislost justice podle něj je nejvyšší hodnotou demokratického právního státu, a proto podpoří Fischera i v takových řešeních, která budou vyžadovat politickou podporu, dodal Paroubek.


K napsání dopisu prý přiměly premiéra informace, které se v souvislosti se změnami na ministerstvu objevily v médiích. Doplnil, že kvůli omezenému mandátu by v oblasti justice měly být prováděny takové změny, které nebudou determinovat správu justice způsobem, který přísluší výhradně vládám s mandátem vzešlým z parlamentních voleb.