Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) umožnil od pondělí pacientům vyhledat si na internetu vše o lécích, které užívají. Pokud mají ověřený elektronický podpis, mohou si na www.leky.sukl.cz zřídit přístup ke svému lékovému záznamu. ČTK to řekl ředitel SÚKL Martin Beneš. Elektronické lékové záznamy užívá ve Švédsku přes polovinu obyvatel, fungují také v Dánsku a v Kanadě.

"Každý má nyní možnost zdarma získat aktuální informace o lécích na předpis, které užívá, a podílet se s jejich pomocí na spolurozhodování o své léčbě, tím chránit aktivně své zdraví," uvedl ředitel.
Pacient se dozví ze svého lékového záznamu, jaké léky si vyzvedl na papírový recept a bez receptu s omezením, které dostal na elektronický recept, jakou část ceny uhradila zdravotní pojišťovna, jaká část doplatku se mu počítá do ochranného limitu a také jaký zaplatil regulační poplatek.

Nahlédnutí do poznámek lékaře a lékárníka

Pacient si může najít, který lékař mu lék předepsal a která lékárna mu ho vydala. Může nahlédnout do poznámek lékaře a lékárníka k užívání léku a může si otevřít text příbalového letáku i seznam registrovaných léků se stejnou účinnou látkou.

"Pacient si tak například může zkontrolovat, zda lék, který mu nyní lékař předepsal, neobsahuje stejnou účinnou látku jako lék, který dostal už dříve, nebo zda oba léky užívané společně mu nemohou způsobit nějaké zdravotní komplikace," vysvětlil ředitel.

I když pacient ztratí nebo vyhodí krabičku a příbalový leták, najde všechny informace ve svém lékovém záznamu. V záznamech je uvedena například i výrobní šarže léku, a tak si pacient může zkontrolovat, zda upozornění na závadné léčivo se vztahuje také na něj.

Přístup pouze pro samotného pacienta

Beneš zdůraznil, že přístup ke svému lékovému záznamu bude mít jen pacient sám. Lékař a lékárník se dostanou k informacím, které do systému sami vložili, k ostatním jen s povolením pacienta. Součástí zápisu je i přehled, kdo a kdy do záznamů nahlížel. Systém je zabezpečen proti úniku informací podobně jako například bankovní konta.

Ředitel upozornil, že v lékovém záznamu nebudou informace o lécích a doplňcích stravy, které si pacient koupil bez receptu. Nebudou tam ani léky, které dostal při léčení v nemocnici. Lékový záznam nebude obsahovat údaje o lécích vydaných na recept před 1. lednem 2009.

Pacient si zřizuje přístup k lékovému záznamu bezplatně v několika krocích - podá na informačním portálu žádost o zřízení přístupu, připojí kvalifikovaný elektronický podpis s identifikátorem ministerstva práce a sociálních věcí. Do dvou pracovních dnů od potvrzení ministerstvem bude žádost vyřízena. SÚKL pak zašle žadateli vyrozumění a instrukci, jak se do systému přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist