Restauratéři si budou moci vybrat, jestli bude jejich zařízení kuřácké či nekuřácké. Podle novely protikuřáckého zákona, kterou v pátek schválil Senát, bude muset být restaurace označena příslušnou nálepkou. Novelu ještě musí podepsat prezident, zákon by měl nabýt účinnosti od července 2010.

Novela také zpřesňuje definici veřejných míst, kde se nesmí kouřit, zpřísňuje sankce pro prodejce, kteří podají alkohol či tabák dětem, a nově vymezuje, co jsou kuřácké potřeby. Novela si dále klade za cíl zlepšit podmínky pro záchytné protialkoholní stanice, kterých se dnes nedostává.

Z úplného zákazu kouření ve všech restauracích v Česku, jak ho původně navrhoval poslanec ODS Boris Šťastný, ovšem zbylo jen torzo. Už v červnu, kdy návrh prošel poslaneckou sněmovnou, ho bojovník proti kouření v restauracích Šťastný označil za "evropsky unikátní".

Lidovecký poslanec Jiří Carbol schválenou novelu kritizoval. "Ten stav, který máme dnes, se tímhle zákonem vůbec nezlepšil, naopak vzniknou velké výkladové nejasnosti. Já doufám, že Senát tento paskvil zákona vrátí zpět," prohlásil.

Podle Carbola také není v zákoně ošetřeno, jak přesně se budou rozlišovat kuřácké a nekuřácké části restaurací. "Tam není nic napsáno o tom, jestli budou na stole cedulky, že je kouření povoleno nebo zakázáno, nebo jakým způsobem se to vyřeší," řekl.

Šťastný to ale odmítá. "Chaos v této věci nebude, protože je to napsáno poměrně jednoznačně," řekl. "Druhá věc je, že tato věc je zcela neúčinná z hlediska ochrany nekuřáků v restauracích," dodal však.

Zákazů kouření v Evropě přibývá

Šťastný přesto zákon jako celek podpořil. "Bylo by krajně nezodpovědné kvůli této věci shodit pod stůl celý zákon obsahující řadu významných změn. Tento zákon nesmí být jen o zákazu kouření v restauracích," řekl novinářům.

Míst v Evropě, kde si mohou kuřáci volně zapálit, postupně ubývá. Mnohé státy přikračují k různým omezením. Nesmí se kouřit ve školách a úřadech či na letištích a nádražích. Zákaz kouření v restauracích platí například v Irsku, Francii či Itálii. Podle odbornice na odvykání kouření Evy Králíkové ve Francii a Itálii klesl po zákazu počet infarktů o 15 procent.

Předloha novelizuje i podmínky fungování záchytných stanic. Ruší podmínku dojezdové vzdálenosti do stanice 45 minut i některá omezení týkající se vybavení stanice. Zároveň dává krajům možnost spolufinancovat záchytné stanice zřízené soukromníkem. V současné době je "záchytek" nedostatek.

Přehled evropských zemí, zakazujících kouření ve veřejných prostorách

1) Ve všech veřejných zařízeních včetně restaurací a barů (v některých zemích ale platí různé výjimky):

Británie - Ve Skotsku se nesmí na všech veřejných místech kouřit od 26. března 2006, ve Walesu od 2. dubna 2007, v Severním Irsku od 30. dubna 2007 a v Anglii od 1. července 2007.

Bulharsko - Zákaz kouření na všech veřejných místech schválili zákonodárci letos v květnu s platností od června 2010.

Černá Hora - Od července 2004 zakázáno kouření na veřejných prostranstvích a ve veřejných budovách včetně restaurací, barů, kin a škol.

Dánsko - Zákaz kouření i v barech a v restauracích začal platit od 15. srpna 2007; v oddělených místnostech kouřit lze.

Estonsko - Od 5. června 2007 platí zákaz kouření v barech a restauracích s výjimkou podniků, kde budou oddělené místnosti pro kouření se samostatnou ventilací.

Finsko - Zákaz kouření ve veřejných prostorách se od 1. června 2007 týká i barů a restaurací; za přísných podmínek jsou povoleny speciální kuřácké místnosti.

Francie - Od ledna 2008 platí zákaz kouření i v restauracích, barech, trafikách a na diskotékách.

Chorvatsko - Rozsáhlý zákaz kouření v restauracích, na pracovištích a úřadech začal platit 6. května 2009.

Irsko - Od března 2004 se nesmí kouřit ve veškerých veřejných prostorách s výjimkou věznic, psychiatrických zařízení, univerzitních kolejí a klášterů.

Island - "Nekuřáckou" zemí je od 1. června 2007; platí zde zákaz kouření ve všech veřejných zařízeních včetně restaurací.

Itálie - Od ledna 2005 platí zákaz kouření ve veřejných zařízeních, která nemají prostory vybavené stanovenou ventilací.

Litva - Od ledna 2007 platí zákon zakazující kouření na všech veřejných místech včetně barů, restaurací a diskoték.

Makedonie - Zákaz kouření platí od ledna 2005 ve všech veřejných prostorách, v restauracích a barech (mohou v nich však za přísných podmínek vyčlenit prostory pro kuřáky).

Německo - Od 1. ledna 2008 platí zákaz kouření na veřejnosti v devíti spolkových zemích, včetně Bavorska. Na celém území Německa je zakázáno kouřit na nádražích, letištích, ve vlacích a taxících stejně jako ve federálních institucích a justičních budovách. Dále si pravidla určují jednotlivé spolkové země samy.

Nizozemsko - Od ledna 2004 platí zákaz kouření na veřejných místech, mimo jiné na pracovištích; od 1. července 2008 i v barech a restauracích.

Norsko - Jako druhá země Evropy po Irsku zakázala v červnu 2004 kouření i v restauracích a barech.

Rakousko - Od ledna 2009 je zakázáno kouření na všech veřejných místech včetně barů a restaurací.

Řecko - Od 1. července 2009 začal platit zákaz kouření ve všech veřejných prostorách včetně kaváren, barů a restaurací.

Turecko - Od 19. července 2009 je zakázáno kouřit v restauracích, barech, kavárnách a dalších zábavních místech.

Slovinsko - Od 5. srpna 2007 se nesmí kouřit ve veřejných prostorách; v restauracích a barech jen na speciálních místech.

Švédsko - Zákaz kouření platí ve všech veřejných prostorách, v restauracích a barech od 1. června 2005.


2) Ve většině veřejných zařízení, kouření v restauracích a barech ale zákon striktně nezakazuje:

Belgie - Od ledna 2006 platí zákaz kouření na veřejných místech, od ledna 2007 se týká zákaz i restaurací, ale ne kaváren, barů, bister a venkovních zahrádek.

Bosna a Hercegovina - Od roku 2004 platí zákon zakazující kouření na veřejných prostranstvích, ale téměř se nedodržuje.

Česko - Kouřit se nesmí ve veřejných budovách, ve vlacích, na nádražích a zastávkách. Senát dnes rozhodl, že restaratéři musí označit, zda je jejich zařízení kuřácké či nekuřácké. Normu ještě musí podepsat prezident.

Kypr - Kouření je od roku 2004 zakázáno ve všech veřejných prostorách s výjimkou restaurací a barů.

Lotyšsko - Zákaz kouření na většině veřejných míst platí od roku 2006; jeho dodržování je vymáháno od července 2006.

Malta - Od dubna 2005 zakazuje kouření ve veřejných prostorách, výjimku mají restaurace a bary.

Portugalsko - Od 1. ledna 2008 zakazuje kouření v téměř všech veřejných prostorách s výjimkou některých restaurací a barů.

Španělsko - Od roku 2006 se nesmí kouřit na pracovištích; zákon rovněž omezuje kouření v hospodách a restauracích.

Ukrajina - Od října 2005 je zakázáno kouření na veřejných místech a na pracovištích.

Vatikán - Od července 2002 se nesmí kouřit ve veřejných prostorách a v uzavřených pracovních místnostech.