Na pondělním jednání krajské rady uvedl hejtman David Rath (ČSSD), že středočeské nemocnice vlastněné krajem měly za loňský rok ztrátu 120 milionů korun, meziroční srovnání nesdělil. Podle krajského úřadu neexistují srovnatelná data. Letošní hospodářské výsledky jsou podle Ratha vyrovnané.

Loni ztrátu vykázalo všech pět krajských nemocnic v Kolíně, Kladně, Mladé Boleslavi, Benešově a Příbrami. Největší měla benešovská nemocnice, a to 59,4 milionu korun. Podle hejtmana se špatný finanční stav nemocnic nedotkne, protože v případě nutnosti jim pomůže kraj.

Čísla prý nelze porovnat s předchozím rokem. "Například benešovská nemocnice má zpracované údaje od poloviny roku 2006 do konce roku 2007, takže je to za 18 měsíců. Mladoboleslavská zase rozprodala majetky, takže to srovnání také není možné," řekla ČTK mluvčí úřadu Berill Mascheková.

Bývalý středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) ČTK řekl, že ztráta je vytržená z kontextu. Je to ztráta čistě účetní, promítají se do ní pořád dopady dluhů, které na kraj při přebírání nemocnic převedl stát. "Čistí se to velmi pomalu. Nemocnice jsou ve velmi tíživé situaci, ministerstvo zemědělství jim nepřálo, a proto jejich modernizaci musel nastartovat kraj a vzít si na velký úvěr," uvedl.

Podle kraje druhou nejvyšší ztrátu vykázala mladoboleslavská nemocnice, a to 45,2 milionu korun. Nemocnice v Kladně měla schodek 7,3 milionu, kolínská 6,5 milionu a příbramská 1,7 milionu korun. Rath ovšem varuje, že právě příbramské zařízení by mohlo skončit v konkurzu, ačkoliv vykázalo nejnižší ztrátu.

"Příbramská nemocnice na tom není vůbec dobře. Došlo k obrovskému prodeji majetku pod cenou v rámci privatizace," řekl novinářům Rath. Ztráta se podle něho blíží k hranici 50 procent základního jmění. "Pokud to této hranice dosáhne, což nelze vyloučit, tak bychom mohli mít problémy. Je to první krok ke konkurznímu řízení," zdůraznil hejtman. Současně ovšem pacienty ujistil, že se nemusí bát žádného dopadu na kvalitu péče.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist