Taxikáři se ve čtvrtek na pražském Staroměstském náměstí poprali se strážníky. Stalo se to, když taxikáři se svými vozy blokovali bývalé stanoviště firmy Sedop, které před dvěma dny zrušil pražský magistrát. Zástupci strážníků a policie hovoří o zraněných strážnících, podle reprezentanta taxikářů utrpěli zranění protestující řidiči.

Policisté předvedli čtyři lidi, řekl ČTK náměstek ředitele pražské městské policie Ludvík Klema. Podle něj jeden z řidičů postavil svůj vůz na místo pro invalidy a odmítal odjet. Auto nakonec strážníci odtáhli, jejich zákrok ale vyústil ve fyzickou potyčku.

Podle Klemy jeden z mužů, kteří strážníky údajně napadli, u sebe měl zbraň. Napadeni byli podle něj nejméně tři strážníci. 

Několik let soudních sporů 

Hlavní město dalo firmě výpověď už v srpnu 2005, důvodem bylo opakované porušování stanovených podmínek, mimo jiné předražování regulovaných cen jízdného. Jízdné bylo podle magistrátu předraženo až trojnásobně, protože firma účtovala cestujícím 99 korun za kilometr. Od té doby vedli taxikáři a magistrát tři soudní spory.

Magistrát nechal v úterý na základě rozhodnutí soudu o platnosti výpovědi označení stanoviště taxi přemalovat parkovacími místy pro invalidy.

"Ten krok je protizákonný, protože není respektováno pravomocné rozhodnutí soudu," uvedla právní zástupkyně taxikářů Klára Slámová. Dodala, že i když soud již ve dvou sporech rozhodl, pokračuje třetí soudní spor a platí předběžné opatření, které umožňuje taxislužbě místo využívat.

Fair Place

Na území hlavního města se nachází celkem 49 městských stanovišť. Ty jsou označeny nápisem Fair Place a magistrát na nich zákazníkům zaručuje cenu 28 korun za kilometr. V centru je návštěvníci najdou například na Václavském, Staroměstském a Malostranském náměstí, na Národní třídě nebo před Hlavním nádražím.

Taxikáři ze Staroměstského náměstí tvrdí, že cenový výměr magistrátu odporuje zákonu. Svou cenu obhajují tím, že obsahuje náklady a přiměřený zisk. Podle zástupce odborového svazu Taxi Praha Pavla Jelínka ji mají vyznačenou na vozidlech a vydávají stvrzenky. "Zákazníci si mohou vybrat, jestli pojedou se mnou, nebo s jiným taxi," dodal.