Mše, kterou bude ve Staré Boleslavi sloužit u příležitosti svatováclavské pouti papež Benedikt XVI., se uskuteční 28. září na okraji města v blízkosti Proboštského jezera. Na pozemku Proboštské louky vyroste bílá stavba s hlavním pódiem uprostřed a mírně rozevřenými křídly pódií pro sbory a hudby po stranách.

Návrh předpokládá návštěvu přibližně 30.000 lidí, louka ale pojme až 120.000 návštěvníků. S akcí bude souviset řada dopravních omezení. Novinářům to ve středu řekl architekt a spoluautor uspořádání Proboštské louky Pavel Šefl.

Pódium pro papeže bude členěno do tří výškových úrovní. "Bílá stavba s červenými podlahami bude strohá, prostá a důstojná. Pozemek tvoří jakýsi přírodní amfiteátr s vyvýšeninou pro pódium papeže," uvedl Šefl.

Stavět se začne přibližně 14 dní předem, dopravní omezení postihnou zejména Starou Boleslav, Brandýs nad Labem a rychlostní silnici R10.

"Město nechalo zpracovat projekt dopravních opatření, která řeší příjezd i odjezd návštěvníků svatováclavské pouti, parkování na území Staré Boleslavi a Brandýsu nad Labem i situaci v širším okolí, zejména na rychlostní silnici R10," řekl ČTK starosta města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav Ondřej Přenosil.

Papež Česko navštíví 26. až 28. září. Podle zástupce hlavního koordinátora příprav papežské návštěvy Karla Štíchy bude zajištění jeho pobytu stát několik milionů korun. Částku však zatím neupřesnil.

Program návštěvy 

Návštěvu hlava katolické církve na vlastní přání zahájí v pražském kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně, kde je i proslulá soška Pražského Jezulátka. "Toto přání svědčí o tom, že se jedná především o pastorační návštěvu, při které chce papež lidem připomenout Krista," uvedl převor Kláštěra Pražského Jezulátka Petr Šleich.

Poté papeže čeká návštěva u prezidenta na Pražském hradě, setkání s představiteli politického i společenského života. První den návštěvy završí společnou modlitbou s kněžími, řeholníky, bohoslovci a zástupci církevních hnutí v katedrále sv. Víta.

"Bude to příležitost upozornit v Roce kněží na to, jak důležitá je jejich úloha v současné společnosti," podotkl tiskový mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora.

Další den se papež vypraví do Brna, kde dopoledne bude sloužit mši na letišti v Brně-Tuřanech. Benedikt XVI. zde také požehná několik zvonů a základních kamenů církevních staveb.

V neděli po poledni se papež vrátí do Prahy. Odpoledne se v hlavním městě setká se zástupci akademické obce a představiteli Ekumenické rady církví v ČR.

Poslední den návštěvy připadá na svátek svatého Václava, patrona české země.

Historicky druhý papež v ČR 

"Návštěva papeže má oficiální i pastorační charakter," podotkl tiskový mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora. Benedikt XVI. je teprve druhým papežem v historii, který Českou republiku během svého pontifikátu navštíví. Jeho předchůdce, papež Jan Pavel II., do Česka zavítal dokonce třikrát, a to v letech 1990, 1995 a 1997.

Podzimní návštěva Česka bude letošní třetí zahraniční cestou papeže a celkově třináctou apoštolskou cestou Benedikta XVI. Z evropských zemí navštívil zatím pouze Německo, Polsko, Španělsko, Rakousko a Francii. Veřejnost o návštěvě mimo jiné informují internetové stránky www.navstevapapeze.cz.