Vláda souhlasí s poslaneckým návrhem změn zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, které mají sjednotit a upravit jmenování členů mediálních rad. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informovala ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Návrh předložili poslanci za Stranu zelených. Do vlády se dostal v době, kdy se právě mediální rady dostaly do centra pozornosti. Ve středu bude rada České televize volit nového generálního ředitele televize veřejné služby.

A stovka osobností podpořila otevřený dopis, z něhož se postupně stala petice, proti mimo jiné údajné politizaci rady ČT.

Místo poslanců ať vybírají jiní

Co teď navrhli zelení? Podle jejich novely by se ve všech radách měl snížit počet členů ze 13 na devět a především by se měla změnit jejich volba. Návrhy na nové radní by měly předkládat různé organizace a jimi navržené kandidáty by pak schvalovala Poslanecká sněmovna a nově také Senát a prezident.

Bez ohledu na stanovisko vlády návrh projedná Poslanecká sněmovna, protože jde o poslanecký návrh.

Souhlasné stanovisko vlády bude ale zřejmě podobně jako další v pondělí projednávaný návrh Strany zelených - na omezení imunity zákonodárců - mít jen malý vliv. Poslanci se ve stávajícím složení sejdou už jen na zářijové schůzi a je otázkou, zda se k tématu mediálních rad vůbec dostanou.

"Stávající právní úpravu jmenování členů rady považují předkladatelé této novely za nevyhovující. Rada by měla být orgánem heterogenním a politicky nezávislým. Vzhledem k tomu, že všichni jednotliví členové rady jsou vybíráni a navrhováni jediným politickým tělesem, Poslaneckou sněmovnou, je velmi obtížné takové různorodosti a politické nezávislosti dosáhnout, neboť výběr členů rady je nutně determinován aktuální politickou většinou v Poslanecké sněmovně," uvádějí předkladatelé novely ve svém návrhu.

S plánem na změnu zákona přišli minulý týden také lidovci, kteří tak zareagovali na zmíněnou výzvu stovky českých osobností na přerušení výběru ředitele České televize a změnu systému volby mediálních rad. K dnešnímu dni se pod peticí podepsalo kolem dalších tří set osobností.

Svoboda chce vyčkávat, Paroubek je proti

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda si je podle svých slov vědom, že do předčasných voleb už sněmovna žádné rozhodnutí neudělá. Proto je podle něj třeba vyčkat.

Návrh Strany zelených, kterým se teď vláda zabývala a který obsahuje změnu systému volby, považuje Svoboda za předvolební výkřik.

K vyčkávání se však staví skepticky šéf ČSSD Jiří Paroubek. Podle něj je nyní na nějaké řešení pozdě. Prý je potřeba, aby vedení České televize bylo v období před volbami do Poslanecké sněmovny stabilní.

"Tento apel nepřichází zrovna v tu nejvhodnější dobu," podotkl. Dodal, že pokud by se měl ředitel ČT volit podle nových pravidel, trvalo by minimálně půl roku, než by tato nová pravidla byla schválena a mohla by začít samotná volba.