Počet nakažených takzvanou prasečí chřipkou se za poslední měsíc zvýšil téměř čtyřikrát. Počet obětí viru A(H1N1) se za tu dobu zvedl víc než třikrát. Vyplývá to z posledních dostupných údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a Světové zdravotnické organizace (WHO), která přesně před měsícem vyhlásila pandemii této nové chřipky.

Podle posledních dostupných údajů ECDC vir připravil o život na 491 lidí. V Evropě mu podlehly nejméně čtyři osoby. Před měsícem bylo obětí 144. Tehdy zdravotnické instituce evidovaly skoro 29.000 nakažených. Nyní jejich počet překročil 110.000.

Obavy z podzimu 

Epidemiologové se obávají podzimu, kdy může udeřit druhá vlna chřipky. Kromě běžné sezonní chřipky se mohou potkat dva viry: takzvaný mexický A(H1N1) s virem ptačím A(H5N1). Zatímco první se šíří rychle, ale není tak nebezpečný, ptačí virus se šíří špatně, ale má vysokou úmrtnost. Řekl to hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Vít řekl, že se sice naplnily obavy z šíření nemoci, ta však má většinou spíše jen středně těžký průběh. Vyhlášení pandemie nevypovídá nic o závažnosti choroby, ale jen o jejím šíření.

Vir Pandemic (H1N1) 2009 se vyskytuje se spíš v mladších věkových skupinách. Zemřeli na něj hlavně lidé, kteří měli závažné chronické onemocnění, uvedl.

Chřipku nejde zastavit, i kdyby se zavřely hranice 

Vakcinolog Roman Prymula ČTK řekl, že šíření prasečí chřipky je dnes "poměrně výrazné", už není limitované a lze ho pouze zpomalovat. Předpokládá se, že hlášené počty jsou jen vrcholek ledovce.

Šíření viru by nebylo možné zastavit, ani kdyby se hermeticky uzavřely hranice. Opatření by jen zpomalilo putování viru asi o dva až čtyři týdny, vysvětlil Prymula.

Nepodařilo se zastavit přesun onemocnění do Evropy, přestože se konala řada opatření k omezení šíření nemoci. Například se zjišťovaly případy nákazy přímo na letištích, zajišťovaly kontakty se spolucestujícími v letadlech, prvním nakaženým se nasazovala antivirotika, vypočetl Vít.

První vakcíny budou koncem listopadu

Žádná dosavadní pandemie nebyla odhalena tak brzo a nebyla od počátku tak sledována, uvedla již v červnu generální ředitelka WHO Margareta Chanová. Podle Víta to sice šíření nemoci nezabránilo, ale zcela určitě zbrzdilo její rozvoj. Brzy se například mohlo začít s laboratorní diagnostikou.

Nyní se vyvíjejí vakcíny. Hotovou očkovací látku musí schválit Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMEA). První vakcína odsouhlasená touto organizací může být dostupná koncem listopadu, uvedl Vít.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist