Zájemci o dokumenty Archivu bezpečnostních složek budou mít od pondělí možnost prohlédnout si v badatelnách několik desítek tisíc archiválií v elektronické podobě. Instituce v pátek spustila pilotní fázi digitálního archivu, řekl novinářům Pavel Žáček, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, kterému je digitální archiv podřízen.

Projekt by podle Žáčka měl být dokončen v příštím roce, kdy se badatelům po obdržení hesla zpřístupní dokumenty přes internet. Zájemci by v té době mohli mít přístup k více než čtyřem milionům archiválií, které ústav zatím digitalizoval a které v současnosti procházejí kontrolami.

Do elektronické podoby jsou podle Žáčka přepisovány v první řadě spisy, o které jeví zájem veřejnost. Od pondělí tak budou v badatelnách k dispozici například některé elektronické archiválie velitelství bývalé Státní bezpečnosti nebo jednotek SS. Archiv tvrdí, že projekt je ojedinělý v celé střední Evropě.

Problémy s Kunderou

Ústav pro studium totalitních režimů má za sebou zhruba rok a půl svého působení. Narozdíl od zprovoznění digitálního archivu už si ale připsal i kontroverzní kroky. Správní řadě úřadu se například nelíbilo, jak Žáčkovi lidé nakládali se zveřejňováním historických kauz.

Žáček měl problémy především s dvěma historickými kauzami. Nejprve to byly chybné závěry, že bratři Mašínové plánovali atentát na komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. Ctirad Mašín s Milanem Paumerem sice po letech připustili, že je něco podobného napadlo, sami však přiznávají, že to nemysleli vážně.

A pak také kauza kolem údajného udavačství spisovatele Milana Kundery. Žáčkův ústav loni v říjnu zveřejnil dokumenty, v nichž se uvádí, že Kundera udal StB letce Miroslava Dvořáčka. Ten pak strávil dlouhé roky v komunistických lágrech.

Kundera sám veškerá nařčení z Francie odmítl a později se objevila svědectví, podle nichž udával někdo jiný.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist