Český parlament uznal mezinárodní tribunál po několikaletém váhání loni v říjnu. Se schvalováním smlouvy otálel kvůli pochybnostem, zda je dokument v souladu s českým ústavním pořádkem. Česko bylo posledním státem Evropské unie, který dohodu neměl schválenu, byť ji jeho zástupci podepsali už v dubnu 1999.
Klaus rozhodl: K předčasným volbám půjdeme 9. a 10. října - čtěte ZDE
Prezident udělil milost 15 lidem. Přečtěte si jejich příběhy - čtěte ZDE
Klause k ratifikaci ICC vyzvala v únoru Strana zelených. Uvedla, že prezident svým otálením poškozuje prestiž země v době českého předsednictví v EU. Klaus se tehdy ohradil. Smlouvu prý nepodepsal kvůli vážným právním nesrovnalostem.
Dohoda o přistoupení Česka k Mezinárodnímu trestnímu soudu není jedinou smlouvou, s jejímž podpisem Klaus váhal. Prezident zatím nepodepsal Lisabonskou smlouvu, která reformuje činnost rozšířené EU nebo Dodatkový protokol k Evropské sociální chartě, zakládající systém kolektivních stížností. Současně stále nejmenoval soudcem čekatele Petra Langra, o jehož jmenování měl podle Nejvyššího správního soudu (NSS) z loňska bez otálení rozhodnout.
Úkolem Mezinárodního trestního soudu je stíhat nejzávažnější zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a genocidy. Vznikl v roce 1998 v Římě jako stálý tribunál pro souzení válečných zločinů, genocidy a zločinů proti lidskosti v případě, že daná země tyto zločiny nechce nebo není s to stíhat. Fungovat začal počátkem roku 2003.
Vývoj událostí kolem schvalování dohody o přistoupení ČR k Mezinárodnímu trestnímu soudu:
17. července 1998 - Po měsíčním jednání se mezinárodní konference OSN v Římě, které se účastnili i zástupci ČR, dohodla na ustavení Mezinárodního trestního soudu (ICC). Pro ustavení se vyslovilo 120 zemí, proti bylo sedm a hlasování se zdrželo 21 států. Soud má za úkol stíhání válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, genocidy a zločinu agrese.
13. dubna 1999 - Česká republika se stala 81. státem, který podepsal v newyorském sídle OSN římský statut ICC. Podpis pod dokument připojil stálý představitel ČR při OSN, velvyslanec Vladimír Galuška.
26. září 2001 - Vláda Miloše Zemana (ČSSD) doporučila parlamentu ratifikaci římského statutu ICC. Současně schválila návrh novely ústavy omezující imunitu prezidenta republiky, zákonodárců a ústavních soudců, která je k ratifikaci nezbytná.
30. října 2001 - Poslanci vládě návrh vrátili k přepracování. Zákonodárcům vadilo, že by bylo možné trestně stíhat prezidenta, členy parlamentu i soudce Ústavního soudu. Ratifikace dohody narazila ve sněmovně na odpor také kvůli obavám, že český stát nebude dostatečně chránit své občany.
11. dubna 2002 - Římský statut ICC vstoupil v platnost, když jej ratifikovalo požadovaných 60 států. Soud zahájil činnost v červenci 2002, fakticky ale začal fungovat až od roku 2003.
29. října 2003 - Vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) původně měla na jednání, které se zabývalo evropským zatykačem, rozhodovat také o ratifikací dohody o ICC. Ministerstvo spravedlnosti se ale nakonec kvůli větším šancím na přijetí eurozatykače rozhodlo z balíčku návrhů vypustit část umožňující vydávání Čechů ICC, případně dalším tribunálům zřizovaným na základě Charty OSN.
15. března 2007 - Tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS) ve sněmovně řekl, že by ČR do roku 2009, kdy se ujme předsednictví v Evropské unii, ratifikovat dohodu o ICC.
23. ledna 2008 - Topolánkova vláda rozhodla, že navrhne parlamentu, aby schválil dohodu o ICC.
16. července 2008 - Smlouvu o uznání Mezinárodního trestního soudu schválil Senát.
29. října 2008 - Přistoupení k ICC schválila také sněmovna. Zbýval jen podpis prezidenta Václava Klause, který ale s tímto krokem váhal. Zdůvodnil to vážnými právními nesrovnalostmi.
27. ledna 2009 - Parlamentní shromáždění Rady Evropy kritizovalo ČR a dalších sedm členských zemí RE (Arménii, Ázerbájdžán, Moldavsko, Monako, Rusko, Turecko a Ukrajinu) za to, že dosud neratifikovaly zavedení ICC.
8. července - Prezident Klaus podepsal dohodu o přistoupení ČR k Mezinárodnímu trestnímu soudu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist