V Česku hrozí kolaps vězeňství. Prohlásila to ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová na aktuální tiskové konferenci. Ve věznicích je nyní 22.000 osob, tedy nejvíce od roku 2000.

Dalších téměř 7500 odsouzených přitom dosud do vězení nenastoupilo. Pokud by nastoupila jen část těchto lidí a počet vězňů by měl stoupnout na 25.000, bude nutný krizový scénář, řekl generální ředitel Vězeňské služby ČR Luděk Kula.

V případě, že by se počet vězňů nadále zvyšoval, musely by se věznice podle Kuly odklonit od humanizace a navíc by se odsouzení museli ubytovávat i ve vězeňských prostorách, které pro to nejsou určeny, jako například v tělocvičnách.

"Česká vězeňská služba na 25.000 vězňů není připravena," řekl Kula. V Česku je celkem 35 věznic, problémy s přeplněností mají prakticky všechny.

"Všechny věznice, kde se vykonává výkon trestu, jsou na samé hranici přeplněnosti a některé z nich jsou přeplněné až na 130 procent. Pokud v současné době něco nepodnikneme, tak by mohlo dojít i ke kolapsu vězeňství," uvedla Kovářová.

Ulevit má zavedení domácího vězení

Počet vězňů je v Česku vysoký i v evropském měřítku. V letech 2005 až 2007 měla Česká republika v Evropské unii podle čísel Eurostatu pátý nejvyšší počet vězňů na počet obyvatel.

Ministryně Kovářová chce přeplněným věznicím částečně ulehčit zavedením domácího vězení, nové formy trestu pro pachatele méně závažných trestných činů. "Je to jediná schůdná cesta, jak odlehčit věznicím," řekla už dříve o možnosti, kterou z okolních zemí využívá například Polsko.

Kdy by mělo být domácí vězení zavedeno, ale zatím není známo. Původně sice mělo začít fungovat od ledna 2010, podle Kovářové je ale jisté, že se odloží - buď o půl roku, nebo možná o celý rok.

Domácí vězení by mělo fungovat s pomocí speciálních náramků monitorujících pohyb odsouzených. Současně bude těmto lidem v místě bydliště instalováno zařízení, které bude do centrálního snímače vysílat informace o pohybu této osoby. "Protože je to projekt finančně náročný, tak jsme vymysleli systém přenesení finanční zátěže na odsouzené," řekla Kovářová.

Lidé by za každý den s náramkem na ruce zaplatili určitou sumu, která by ale byla nižší než za pobyt ve vazbě či výkonu trestu. Poplatek by mohl být kolem 4000 až 5000 korun měsíčně. Do projektu by mohlo být zapojeno až několik tisíc odsouzených. "Očekáváme, že by to skutečně vyřešilo problém českého vězeňství," dodal Kula.