Chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS) vyzvala ke zrušení ministerstva pro menšiny a lidská práva, které vede Michael Kocáb. Nelíbí se jí ministrova podpora squaterů.

Kocáb podle ní soustavně škodí svými činy slušným občanům. Svoji nekompetentnost opět ukázal při řešení squattingu ve vile Milada, řekla v pátek podle ČTK Řápková.

"Stejně jako v Chomutově, tak i v Praze se ministr postavil za lidi, kteří pravidelně porušují zákon a obtěžují okolí. Bude-li neustále podněcovat v lidech smýšlení, že každý, kdo porušuje zákony a soužití, se dočká ministerské podpory, pak je tento úřad zbytečný a škodlivý," uvedla Řápková.

Reagovala tak na podle ní extremistický projev squaterů, kteří se připoutali na střeše a neoprávněně obsazenou vilu Milada nehodlali opustit.

"Ministr Kocáb jim za to nabídl pomoc ve formě jiného bydlení. Stejně jako v Chomutově lidé dodržující právo přišli rukou ministra zkrátka," doplnila Řápková.

Kocáb se k výzvě Řápkové odmítl vyjádřit. K situaci kolem vily Milada bylo ministrem už vše řečeno, reagovala jeho mluvčí Lejla Abbasová.

Na straně nepřizpůsobivých

Kocáb v pátek oznámil, že squateři vystěhovaní z vily Milada budou bydlet v centru Prahy poblíž náměstí Republiky a nákupního centra Palladium. Budou mít k dispozici tři byty, ale i sklepní prostory.

Na squatery ve vile Milada si podle Řápkové obyvatelé z okolních domů společně s vysokoškolskými studenty z nedalekých kolejí dlouhodobě stěžují.

"Poukazují na neudržitelnou situaci. Stejně tak obyvatelé Chomutova si stěžují na soužití s nepřizpůsobivými občany, kteří se vysmívají pokutám policie, protože pobírají sociální dávky. I v tomto případě se ministr Kocáb postavil na stranu těchto lidí. Jednání ministerstva je vyloženě škodící společnosti, proto jej zrušme," dodala.

Podala i trestní oznámení

Řápková podala v polovině května na Kocába i trestní oznámení pro pomluvu. Primátorka totiž nesouhlasí s analýzou, kterou si ministerstvo nechalo na město vypracovat.

Kocábova analýza se zabývá situací v Chomutově a zvláště se zaměřuje na problematiku neplatičů a její řešení. Podle zprávy by měla Řápková řešit problém sociálně slabých systémově a neměla by podporovat politiku vytěsňování.

Kocáb je kritikem zejména exekucí peněz ze sociálních dávek vyplácených lidem, kteří Chomutovu dluží za neuhrazené pokuty či poplatky. Ústecký krajský soud nedávno rozhodl, že postup exekutora z letošního února nebyl správný a že peníze příjemcům dávek musí vrátit.