Za vraždu Václava Kočky mladšího dostal pražský hoteliér Bohumír Ďuričko s definitivní platností trest 12,5 roku vězení. V úterý o tom rozhodl pražský vrchní soud. Verdikt je pravomocný, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Hoteliér zastřelil Kočku mladšího loni v říjnu v pražské restauraci Monarch. Ďurička tvrdil, že střílel v obraně poté, co ho Václav Kočka ml. napadl. Toto tvrzení potvrzovala pouze Ďuričkova přítelkyně, nikdo jiný ze svědků se k tomuto výkladu nepřiklonil.

Městský soud sice letos v dubnu dal Ďuričkovi částečně za pravdu, když dospěl k závěru, že jej Kočka mladší nejméně jednou udeřil do obličeje. Útok ze strany Kočky mladšího ale zároveň podle prvoinstančního senátu nebyl "zdaleka" tak dramatický a silný, jak jej popisoval Ďuričko, a v žádném případě tak střelba nebyla přiměřenou obranou.

Střelba na Paroubkově večírku

Tragická událost se stala loni 9. října po 23:00 v pražské restauraci Monarch, kde několik hodin před tím předseda ČSSD Jiří Paroubek křtil knihu a někteří hosté setrvali do pozdějších hodin. Ďuričko podle obžaloby po slovní potyčce vytáhl od pasu pistoli, namířil na syna provozovatele Matějské pouti a nejméně třikrát vystřelil.

Výstřely podle spisu zasáhly mimo jiné plíce a srdce, podle obžaloby by zasaženého nezachránila ani rychlá lékařská pomoc. K dalšímu výstřelu podle spisu nemohlo dojít, protože se ve zbrani vzpříčil náboj.

Václav Kočka starší soudu sdělil, že jeho syn hoteliérovi Ďuričkovi řekl, aby "nebyl drzý na tátu". Ďuričko uvedl, že na něho Kočka mladší zaútočil, protože prý předtím urazil jeho otce, provozovatele Matějské pouti. Údajně jej označil za kolotočáře, který si své peníze vydělal nepoctivě. Jiná svědkyně pak řekla, že se to mohlo týkat diskuse o penězích. Podle řady svědků se totiž Ďuričko s Kočkou starším například přeli, kdo z nich má u sebe víc financí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist