Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na pondělní odpoledne a večer předpovídal silné bouřky s vydatnými srážkami ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. Mohutná oblačnost podle radarových dat dorazila na česko-slovenské hranice. Bouřky se zvolna posouvají dále k západu až jihozápadu, informoval kolem 13:00 ČHMÚ. Meteorologové očekávali, že místy spadne 20 až 60 milimetrů srážek.

Ve Vlčicích na Jesenicku, kde v neděli našli třináctou oběť letošních povodní, v pondělí odpoledne pršelo, srážky ustaly kolem druhé hodiny. Krátce před 16. hodinou pak bylo v oblasti zataženo ze všech stran a schylovalo se k dalšímu dešti, zjistil server iHNed.cz dotazem na místní obecní úřad.

Hladiny zejména menších toků budou nejspíš zase stoupat a může na nich být vyhlášen druhý i třetí stupeň povodňového aktivity, tedy pohotovost a ohrožení.

Severní Moravu, jižní Čechy a rovněž Olomoucko přitom zasáhly ve druhé polovině minulého týdne ničivé povodně, které si vyžádaly 13 mrtvých. Z postižených oblastí pršelo v noci na pondělí už jen na Novojičínsku a Opavsku, kde spadlo v průměru 20 milimetrů srážek.

Podle serveru meteoalarm.eu jsou kritické hodiny pro pondělní přívalové srážky v Moravskoslezském a Zlínském kraji mezi 13:40 až 16:40. 

Přívalový déšť zatopil sklepy v Moravské Třebové

Prudký přívalový déšť doprovázející bouři zaplavil v pondělí po poledni některé ulice a sklepy domů v Moravské Třebové. Hasiči museli odčerpávat vodu asi v deseti objektech. ČTK to řekla operační důstojnice krajského hasičského sboru.
 
"Voda vnikla do spodních prostor kanalizací. Na Olomoucké ulici také začala vytékat na povrch vpustěmi," uvedla důstojnice. Podle moravskotřebovské policie zatím nejsou hlášené žádné větší škody či poškození silnic.

Armáda poslala dalších 100 vojáků

Armáda poslala do oblastí postižených povodněmi dalších 100 vojáků. Míří na Novojičínsko. ČTK to v pondělí řekl náčelník generálního štábu armády Vlastimil Picek. V zatopených oblastech dosud pomáhalo 621 vojáků s 72 kusy techniky, upřesnil.
 
Většina z nasazených vojáků působí na střední a severní Moravě, především na Jesenicku a Novojičínsku. Pouze malá část jich je v Jihočeském kraji. Vojáci pomáhají zprůjezdnit komunikace, zabezpečit postižené obce pitnou vodou, likvidovat popadané mosty, stromy a naplaveniny. Právě zničené cesty znemožňují záchranné a obnovující akce, uvádí se na stránkách ministerstva obrany.
 
"Když srovnám povodně v roce 1997 v Troubkách, kde jsem také působil, a důsledky letošních povodní, tak zde, ačkoli nespadlo tolik domů, je to horší než v roce 1997, co se týče materiálních škod," řekl ČTK praporčík záchranné roty Olomouc Jiří Zbránek, který pomáhá v Mikulovicích na Jesenicku.