Česko našlo cestu, jak odradit cizince od vstupu do země. Ministerstvo zahraničí zavedlo webový portál, kde se musí Vietnamci nebo Bělorusové registrovat, pokud chtějí dlouhodobá víza. A podle zjištění HN je například sloučit rodinu pro Vietnamce žijící v Česku složité.

Redakce HN se na stránkách visapoint.eu dva týdny pokoušela sjednat schůzku na ambasádě v Hanoji. Pokud by cizinec dělal totéž, zjistil by, že nemá šanci přijet do Česka za svou rodinou, nebyl pro něj volný termín. A internetová registrace je jediná cesta, jak se na ambasádu a posléze k dlouhodobému vízu dostat.

"Nejedná se o chybu systému. Datum nelze zadat, pokud je plná kapacita a všechny termíny na podání žádostí jsou obsazené," vysvětluje Kristina Kvapilová z tiskového oddělení ministerstva zahraničí.

Na jiné typy víz přitom úředníci čas mají. Na studium či povolení k pobytu je pět volných termínů. Jde o stejné dny. "Je to elegantní cesta, jak se bránit přílivu cizinců. Chybou je, že o vstupu na naše území stále rozhodují úředníci. Pokud by byl Vietnam v režimu zelených karet, vše by se zjednodušilo," kritizuje Marcel Winter, předseda Česko-vietnamské společnosti.

Karty spojují povolení k práci a pobytu. Už od dubna ale nemohou Vietnamci a další cizinci získat v Česku pracovní a podnikatelské vízum, podle ministerstva je to kvůli finanční krizi.

Langerovo "stop"

Dostat cizince z Česka a omezit jejich vstup do země rozhodl ve své funkci bývalý ministr vnitra Ivan Langer. Zavedl program dobrovolných návratů, cizincům nabídl letenku a peníze do kapsy. Později ho rozšířil i o nelegály.

Portál Visapoint začal ve velkém fungovat 1. června. Internet se měl stát také zbraní proti mafii, která víza v cizině pro tamní obyvatele vyřizuje. Jenže podle Wintera je internet ve Vietnamu volně dostupný jen ve velkých městech. "Ve vnitrozemí je možné se k němu dostat jen přes ty zprostředkovatele," popsal.

Visapoint má i pozitivní efekt. Před jeho zavedením stáli cizinci před ambasádami ve frontách. "Nabourá to monopol personálních agentur, kterým platili za víza vysoké sumy," řekla Magda Faltová z právního oddělení Sdružení pro integraci a migraci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist