Necelé čtyři měsíce před parlamentními volbami zažívá Strana zelených nejtěžší chvíle od svého triumfálního vstupu do sněmovny v roce 2006. Jarní volby do Evropského parlamentu pro ni skončily debaklem a před novým předsedou strany Ondřejem Liškou stojí řada otázek, na které bude muset odpovědět.

Jaké jsou ambice Strany zelených do předčasných voleb do sněmovny? Zopakují zelení svůj úspěch zisku šesti mandátů? Otevře vedení strany dveře odpadlíkům Olze Zubové či Daně Kuchtové?

Na Vaše otázky odpovídal předseda Strany zelených Ondřej Liška.


Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
blek
Dobrý den. Pane předsedo, co uděláte s hozeným lanem Olgy Zubové? Budete spolupracovat? V eurovobách získala pár tisícovek hlasů, nestojíte o ně? Jak to bude s paní Kuchtovou a panem Čáslavkou - jak rozhodnete? Proč jsou pro Vás ne/přijatelní? Nakonec: co stranické elity? Jaká je nálada a stranická podpora Martinu Bursíkovi a Kateřině Jacques? Je pravda, že by se v případě kandidatury nemusela Jacques ani dočkat nomiace od své vlastní ZO? Děkuji za konkrétní odpovědi :)
Chci pod střechou Strany zelených sjednotit všechny, komu jsou hodnoty zelené politiky blízké a jsou připraveni na jejich prosazování týmově spolupracovat. Bude to dlouhodobý proces, přinejmenším tak dlouhý jako v zahraničí, kde trvá už tři desetiletí. Olga Zubová však nebyla vyloučena pro své názory, nýbrž pro soustavné porušování pravidel spolupráce v politické straně. Toto je pro mne minulost a nechci se k ní pokud možno vracet. Ti, kdo mají vážný zájem o spolupráci, se mohou zapojit ve Straně zelených, kde existuje mimořádná názorová pluralita. Nevidím proto smysl ve spojování se s těmi, kdo prokázali, že o týmovou spolupráci zájem nemají. Naopak vedeme rozhovory s dlouhodobě blízkou Stranou pro otevřenou společnost o volební spolupráci. To je konkrétní doklad toho, že jsme otevření všem solidním partnerům. ad: Dana Kuchtová Kuchtova napáchala Straně zelených nezměrné škody predevším tím, ze vůbec nepochopila způsob, jak funguje politická strana. Odmítala respektovat základní vnitřní pravidla fungováni politické strany. Nevidím důvod, proč ji přijímat zpět. Tento příběh je u konce a mě zajímá především budoucnost zelených.
Ondrej Liska
Radek Slavín
Dobrý den, jak se stavíte k opětovné snaze ODS a ČSSD odložit před volbama státní maturity?
Vnímám ji jako plytkou snahu jít v ústrety mladým voličům i za cenu, že věcná podstata problému leží někde úplně jinde. I já bych podpořil odklad státních maturit, pokud by podzimní generálka prokázala, že jsou zde vážné nedostatky. A právě kvůli tomuto ověření je podzimní generálka dlouhodobě plánována! Obě velké strany setrvale nedokáží oslovit mladé voliče, a proto se o to pokouší alespoň takto lacině. I mým cílem je přivést mladé lidi k politice a k zájmu o věci veřejné, avšak ne populisticky, nýbrž tím, že se sami přesvědčí, že politika a ideály mají smysl i v této době.
Ondrej Liska
Karel
Je vám v současné době bližší zahraniční politika, nebo školství?
Systematicky se snažím věnovat obojímu. Ovšem jako prioritu jednoznačně vidím vzdělávací politiku, neboť jsem až příliš dobře poznal, že je to dlouhodobě opomíjené a podceňované téma. Každému se vzdělávání hodí do politického projevu nebo programu, ale když dojde na lámání chleba a své partnery ve Sněmovně či ve vládě přesvědčujete, že je třeba dělat více, než jen látat díry, jste sám. O to více jsem přesvědčen, že pro kvalitní život české společnosti je a bude ještě více nezbytné investovat okamžitě do kvality vzdělávací soustavy. V opačném případě je ohrožena naše sociální soudržnost i prosperita. Mnoho statistických ukazatelů a mezinárodních srovnání už dnes přesvědčivě dokládá, že jsme na cestě dolů a zvrátit tento trend bude trvat léta a každým rokem se prodražuje, Kvalita vzdělávání v České republice je pro mě hlavním tématem, bez nějž si diskusi o trvale udržitelném rozvoji, kvalitě života a povaze naší demokracie nedokážu představit.
Ondrej Liska
fox
Proč prosazujete změnu volebního systému?
Protože ten současný je hrubě nespravedlivý a nahrává jednostranně velkým stranám. Současný volební systém ohrožuje dlouhodobě pluralitu v naší zemi, a tím i naši svobodu. Hlas občanů volících "menší" strany má jen poloviční váhu než voliče stran "velkých". Proč? V Listině máme garantováno rovné volební právo, ale není tomu tak. Na zisk jednoho mandátu potřebovala Strana zelených dvojnásobný počet hlasů než ODS nebo ČSSD. Otázka volebního systému je principiální otázkiu spravedlivosti. Kdyby existovaly rovné volební podmínky, zvýšil by se i koaliční potenciál politických strana parlament by byl alespoň zčásti ušetřen různých nekalých tlaků. Volte ty, kteří prosazují změnu, je to otázka Vaší osobní svobody.
Ondrej Liska
b.b.
Jaké máte ambice do voleb? Co je úspěch a co neúspěch? Kolik mandátů chcete získat? Bude kandidovat Kateřina Jacques? A Martin Bursík? Díky!
Cíl Strany zelených je obnovit důvěru voličů ve vlastní politiku a překonat pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny. V Česku žije 10-12% občanů, kterým jsou hodnoty Strany zelených blízké. Potenciál zde je, ale my jej v minulosti utopily ve vniřních svárech, S tím je konec. Minulou sobotu mne Republiková rada Strany zelených dala důvěru, abych stranu přivedl k předčasným volbám. Chápu to jako potvrzení směru, který jsem naznačil: poučme se z chyb minulých a pracujme společně pro budoucnost, to je to, na čem skutečně záleží. Korupce, ovlivňování médií politiky, manipulace se státním zastupitelstvím, nedýchatelný vzduch, ucpaná města i nevyužitý potenciál venkova jsou mimo mnohé jiné to, na čem nám záleží. Hodnoty zelených jsou silnější a trvalejší než zapomenuté půtky. Úspěchem bude vstup do Sněmovny, neúspěch by byl zisk srovantelný s porážkou v evropských volbách. Kateřina Jacques se rozhodla nekandidovat, Martin Bursík se rozhodne, jak být dále Straně zelených ku pomoci.
Ondrej Liska
Stan
Kdy budou u zelenych jasne kandidatky na podzim?
Kandidátky budou definitivně schváleny Republikovou radou 16. srpna 2009.
Ondrej Liska
Martin
Znáte Martina Bursíka dobře. Dokážete odhadnout, v jaké podobě se do politiky vrátí a jestli to bude ve Straně zelených?
Přála bych si, aby byl nadále aktivním a viditelným reprezentantem zelené politiky, ať už v jakékoliv podobě. Jaká konkrétní to bude, záleží především na něm samotném.
Ondrej Liska
Mr.
Dobrý den, především Vám děkuji za Vaše dosavadní úsilí a odvedenou práci na MŠMT. Rád bych se Vás zeptal, co jsou Vaše stěžejní témata a strategie, které prosazujete jako nový předseda SZ? Jak se bude SZ profilovat dále pod Vaším vedením?
Chci, aby se zelení poučili z minulosti, rozloučili se s ní a veškeré své úsilí věnovali prosazovaní konkrétních politických cílů v oblasti vzdělávání, životního prostředí, lidských práv, dopravy a dalších. Jsem optimistou, protože tento směr potvrdila i sobotní Republiková rada, která mě pověřila vést zelené k volbám. Česká republika potřebuje Stranu zelených. Kdo jiný by zabránil opoziční smlouvě? Kdo jiný by zabránil vládě s komunisty? Kdo jiný obhajuje témata životního pristředí, kultury a vzdělávání, která jsou jen na chvostu zájmu ostatních politických stran? A která jiná strana přináší ekonomická řešení na příštích padesát let a ne jen na příštích padesát dnů? Strana zelených. EKOlogická volba.:-)
Ondrej Liska
klara s.
jak se divate na inicitivu malych stredovych subjektu, ktere se ted po eurovolbach snazi o spolecnou strategii pro volby podzimni, snemovni?
Vidím ji skepticky, protože společný jmenovatel těchto stran je pouze to, že jsou pod hranicí pěti procent. Co osobnost, to jiný program. O víkendu se sešli zástupci těchto stran a výsledkem byl guláš proevropských i eurofobních názorů, který nemůže uspět. Myslím, že jedině silná myšlenka, identita, tedy program, může na politické scéně ukotvit natrvalo politický subjekt. To je také důvod, proč jsem ve Straně zelených a proč jinde nevidím žádný prostor.
Ondrej Liska
Mrož
Kdy bude zvolen nový předseda strany? čekáte, že někdo bude kandidovat proti vám?
Nové vedení zelených bude zvoleno v prosinci tohoto roku na volebním sjezdu. O tom, zda budu kandidovat, se rozhodnu až po sněmovních volbách. Pokud má práce pro zelené přinese plody, budu o tom uvažovat.
Ondrej Liska
Petra K.
Dobry den, pane Lisko, s cim chcete lidi oslovit před volbami?
ajka
Dobry den, pane Lisko. Reknete mi, proc bych mela volit prave Stranu zelenych? Po odchodu pana Schwarzenberga a nejiste kandidature Martina Bursika krome Vasi tvari jinou duveryhodnou tvar ve strane nevidim... Dekuji a preji mnoho stesti
Děkuji za podporu. Volte Stranu zelených, protože za nás nebudou kandidovat celebrity, nýbrž lidé, za nimiž je obrovský kus odvedené práce a zkušenosti. Jména našich lídrů zveřejníme v příštích týdnech. Druhý důvod je náš program. Zatímco životní prostředí, kvalita vdělávání a práva znevýhodněných lidí jsou pro ostatní strany ve skutenčosti vzduch, pro nás jsou to témata stěžejní, dokonce včetně toho vzduchu :-) Pokud máte chuť zeleným jakkoliv pomoci, třeba i jen tím, že nám napíšete, co Vás trápí v místě, kde žijete, budeme Vám vděčni. Můj email je ondrej.liska(zavinac)zeleni.cz
Ondrej Liska
Karel
Vrati se Kuchtova zpet do SZ? Pokud ano tak je to opravdu konec
Nevidím proto žádný důvod, naopak.
Ondrej Liska
Sympatizant
Co za změny SZ čeká? Jaká bude SZ v čele s Liškou? Počítejte s mým hlasem!
Zelení nyní pod mým vedením pracují na změně způsobu své politické práce. Naše podzimní kampaň nebude jen jednorázovou kampaní, ale začátkem dlouhodobě odlišného způsobu, jak se u nás dělá politika. Sledujte v příštích týdnech zelené! V čele kandidátek stanou zkušenostmi prověření lidé, od nichž se nenadějete nějakých překvapení.
Ondrej Liska
Ondřej (ale ne Liška:-)
Dobrý den, dověděl jsem se, že ČSSD chce sloučit ministerstvo životního prostředí s ministerstvem zemědělství, jinými slovy tak chce ten samostatný resort pro životní prostředí zrušit. Když ČSSD podzimní volby vyhraje a navrhne Straně zelených účast ve vládě, půjdete do toho za těchto podmínek? Děkuji.
Carlos
Opravdu si myslíte, že směřování strany do přeplněného (pravého) středu, kde existuje mnoho stran se ziskem okolo 2% zajistí Strane zelenych přežití? Myslíte si, že je fér vyžadovat "striktní" středovost u levicověji smýšlejících členů strany a nikoliv u pravého křídla?
Janek
Drzim Vam palce, byl jste zatim nejlepsim ministrem skolstvi. Budete se skolstvi venovat i nadale?
Děkuji, rozhodně ano. Kvalitu vzělávání považuji za klíčové téma pro budoucnost české společnosti i osudu naší planety.
Ondrej Liska
anonym
Jak budete dal postupovat v otazce danove priznani pro reditele skol?
Hanka
Dobrý den. Jaké jsou důvody, které Vám brání znovu navázat dialog s paní Kuchtovou? Ještě pořád sázím na úspěch SZ a schopnost vytvořit ve straně prostor pro různé názory považuji za podstatný vzkaz veřejnosti: umíme se domluvit a v tom směru si představujeme i vývoj ve společnosti a chceme ho garantovat. Co Vám tedy brání komunikovat s političkou, která nabízí svůj vklad?
Hromburác
Pane exministře, co říkáte na to že demonstraci proti maturitě pomáhal organizovat miliardář Soukup prostřednictvím své zaměstnankyně Zahradníkové a organizace Green Revolution, mladé divize Demokratické strany zelených?
Jeho motivace je jasná, stačí si přečíst dnešní článek v MF DNES: "Chci do politiky, zaplatím i sto milionů, říká sponzor Zubové Soukup"
Ondrej Liska
Petr
Jste připraveni konečně uznat jadern ou energii jako jediný efektivní prostředek k ochraně klimatu? Co je pár tun radioaktivního odpadu proti každoročně vypuštěným milionům tun CO2 do ovzduší a změně počasí?
Jaderná energie, stejně jako každý jiný neobnovitelný zdroj energie, nám může pomoci oddálit situaci, kdy tradiční zdroje dojdou. Prostě nebudou. Ale odpovědnost vůči příštím generacím nám velí už nyní hledat alternativní zdroje a investovat do jejich rozvoje. Mimochodem: bez investic z veřejných zdrojů a veřejného krytí by byla jaderná energetika nekonkurenceschopná. Proto je zcela správné adekvátně a veřejně podporovat i výzkum a vývoj alternativních zdrojů, byť je to pro mamutí koncerny, které mají za cíl krátkodobý zisk a po nás potopa, nepohodlné. Jejich lobby je tak silná, že se obává i pouhé diskuse. Jsme jediná strana v českém parlamentu, která stojí zcela mimo vliv těchto lobby, proto je naše na vědeckých poznatcích založená energetická politika také důsledně nezávislá.
Ondrej Liska
boxter
Co si myslíte o svém působení na MŠMT? Nebyl jste jen loutka v rukou Hvězdy,Vituly, Šojdrové? A odpovězte a nemažte příspěvek!!! Nechceme politiky, kteří jsou, i když perspektivní, zbabělí a bojí se odpovědět na otázky!!!
Nebyl. Kvalita působení v jakékoliv vrcholné funkci, ať už v politice nebo v obchodu, závisí na kvalitě týmu. Jsem přesvědčen, že mé výsledky na MŠMT jsou i výsledkem dobré týmové práce mých nejbližších spolupracovníků.
Ondrej Liska
Ondra
Jste připraven v parlamentních volbách nastoupit jako lídr proti Topolánkovi a Paroubkovi ve vašem domovském Brně nebo budete usilovat o Prahu?
Ucházím se o vedení kandidátky na jižní Moravě, ve svém domovském kraji. Přelétavost politických lídrů mi není sympatická. Mirke Topolánek na jižní Moravě kandiduje prředevším proto, že jej v Praze nechtějí a jihomoravská ODS má tak otřesnou pověst, že tomu odpovídají i její výsledky nesrovantelně horší než jinde. Volebního klání se zavedenými politiky se neobávám, protože vím, že je velká skupina lidí, kteří jsou jimi znechuceni, a právě pro ně chci, aby zelení byli příští volbou.
Ondrej Liska
Jaké lidi ze SZ podporujete na čelo kandidátek v krajích do parlamentních voleb? Specialně mě zajímá Praha a střední Čechy.
Primární volby právě probíhají, jejich výsledek bude znám 16.srpna. Chceme do čela osvědčené lidi s osobní integritou a pevným charakterem. Konkrétní jména budou známa tedy brzy a doufám, že Vás osloví.
Ondrej Liska