Nejvyšší soud jedinělým rozhodnutím potvrdil dvěma mužům podmíněné tresty za šíření toxikomanie, jehož se dopustili prodejem halucinogenní šalvěje divotvorné. Distribuci šalvěje, která není na mezinárodních seznamech omamných a psychotropních látek, projednávají soudy jen výjimečně. Tresty jsou podle Nejvyššího soudu oprávněné, oba odsouzení rostlinu prodávali přes internet a dávali k ní návod k užití i popis účinků, uvádí soud ve své internetové databázi.

Šalvěj divotvorná obsahuje látku označovanou jako salvinorin A. Její účinky jsou podobné jako u LSD. "Jde o halucinogen, jehož užití může kvalitativně významně změnit psychiku člověka, trvale modifikovat jeho osobnost a vést až ke změně hodnotového systému. Účinná látka je způsobilá nepříznivě ovlivnit sociální chování, vyvolat trvalý psychotický stav. Účinek na psychiku může být extrémně silný," uvedl v rozhodnutí trestní senát s předsedou Robertem Fremrem.

Oba odsouzení nabízeli na internetu listy a sušenou drť z listů šalvěje. Obvodní soud pro Prahu 4 je v srpnu 2008 potrestal ročním vězením s podmíněným odkladem na 2,5 roku. Trest loni v listopadu beze změn potvrdil Městský soud v Praze. U soudů se ukázalo, že muži dodávali zboží také do dvou trafik. Odsouzení se bránili mimo jiné tím, že šalvěj prodávali jen pro botanické a vědecké účely.

 

Nenávyková droga

V dovoláních oba muži odmítli názor soudního znalce, který označil salvinorin A za drogu. Nikdo prý zatím neprokázal návykovost látky. Za takových podmínek by prý museli být stíháni i drogisté, kteří prodávají ředidla a čistidla zneužívaná čichači. Bratři také tvrdí, že na svých internetových stránkách zveřejnili jen obecně známé encyklopedické znalosti o šalvěji. Nemohli tak prý nikoho svádět ke zneužívání návykové látky. Požadovali zproštění obžaloby nebo nové projednání věci.

Nejvyšší soud dovolání odmítl pro zjevnou neopodstatněnost. "Rozhodně nešlo o pouhou prezentaci encyklopedických informací o látce, ale o kvalifikovanou nabídku, lákající na nákup. Především pro její velmi specifické využití ji pak nelze srovnávat s drogistickým zbožím," uvedli soudci. Oběma bratrům nyní zbývá spíše teoretická možnost podat ústavní stížnost.

Šalvěj divotvorná je podle Encyklopedie psychotropních rostlin víceletá bylina původem z Mexika, kde ji pěstuje indiánský kmen Mazatéků. Možná ji užívali už staří Aztékové. Indiáni listy šalvěje žvýkají při rituálech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist