Nejvyšší soud jedinělým rozhodnutím potvrdil dvěma mužům podmíněné tresty za šíření toxikomanie, jehož se dopustili prodejem halucinogenní šalvěje divotvorné. Distribuci šalvěje, která není na mezinárodních seznamech omamných a psychotropních látek, projednávají soudy jen výjimečně. Tresty jsou podle Nejvyššího soudu oprávněné, oba odsouzení rostlinu prodávali přes internet a dávali k ní návod k užití i popis účinků, uvádí soud ve své internetové databázi.

Šalvěj divotvorná obsahuje látku označovanou jako salvinorin A. Její účinky jsou podobné jako u LSD. "Jde o halucinogen, jehož užití může kvalitativně významně změnit psychiku člověka, trvale modifikovat jeho osobnost a vést až ke změně hodnotového systému. Účinná látka je způsobilá nepříznivě ovlivnit sociální chování, vyvolat trvalý psychotický stav. Účinek na psychiku může být extrémně silný," uvedl v rozhodnutí trestní senát s předsedou Robertem Fremrem.

Oba odsouzení nabízeli na internetu listy a sušenou drť z listů šalvěje. Obvodní soud pro Prahu 4 je v srpnu 2008 potrestal ročním vězením s podmíněným odkladem na 2,5 roku. Trest loni v listopadu beze změn potvrdil Městský soud v Praze. U soudů se ukázalo, že muži dodávali zboží také do dvou trafik. Odsouzení se bránili mimo jiné tím, že šalvěj prodávali jen pro botanické a vědecké účely.

 

Nenávyková droga

V dovoláních oba muži odmítli názor soudního znalce, který označil salvinorin A za drogu. Nikdo prý zatím neprokázal návykovost látky. Za takových podmínek by prý museli být stíháni i drogisté, kteří prodávají ředidla a čistidla zneužívaná čichači. Bratři také tvrdí, že na svých internetových stránkách zveřejnili jen obecně známé encyklopedické znalosti o šalvěji. Nemohli tak prý nikoho svádět ke zneužívání návykové látky. Požadovali zproštění obžaloby nebo nové projednání věci.

Nejvyšší soud dovolání odmítl pro zjevnou neopodstatněnost. "Rozhodně nešlo o pouhou prezentaci encyklopedických informací o látce, ale o kvalifikovanou nabídku, lákající na nákup. Především pro její velmi specifické využití ji pak nelze srovnávat s drogistickým zbožím," uvedli soudci. Oběma bratrům nyní zbývá spíše teoretická možnost podat ústavní stížnost.

Šalvěj divotvorná je podle Encyklopedie psychotropních rostlin víceletá bylina původem z Mexika, kde ji pěstuje indiánský kmen Mazatéků. Možná ji užívali už staří Aztékové. Indiáni listy šalvěje žvýkají při rituálech.