Hydrometeorologové varují před silným deštěm, který až do středy postupně zasáhne téměř celé území České republiky. Není to jediné varování v posledních dnech, spíše naopak: léto začalo počasím, které málo připomíná červen.

Jaké předpovědi pro nás mají experti těsně předtím, než propukne hlavní sezóna dovolených.

Na Vaše otázky odpovídal meteorolog Jan Horák ze společnosti Meteopress

Meteorologové: Česko v pondělí zasáhne silný déšť, vydrží do středy - čtěte ZDE

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Novic
Dobrý den, pane Horáku. Máte k dispozici nějaké dlouhodobé statistiky, které by potvrdily nebo vyvrátily často slýchanou větu posledních dní "Takhle studené léto nepamatuju"? Díky moc.
Pěkný den! Léto začalo teprve předevčírem, takže je na nějaké hodnocení ještě brzy :-) Nebojte se, již koncem tohoto týdne vystoupí teploty místy až ke 28°C (zatím ale spíše s velkou oblačností a přeháňkami) a prvních pár červencových dnů zatím vypadá také dobře (i slunečno beze srážek).
Jan Horák
Drtina
Budu konkrétní, o totéž prosím Vás: 15. - 22. července, Adršpach, jedeme pod stan. Rozumné, či nikoliv?
Pěkný den. Termín vaší dovolené je pro rozumnou předpověď ještě dost daleko - ještě nevíme jak bude - statisticky ale ještě toto období spadá pod vliv "medardovského počasí", ale je to jen na 60 procent. nezbývá než doufat v pěkné počasí a nekazit si těšení na dovolenou obavami z deštivého počasí...
Jan Horák
Koukal
Je pravda, že nyní jsou vaše možnosti přesně předpovědět počasí ohroženy jeho výkyvy? Že už zkrátka vaše modely tak docela nestačí na to, jak se doopravdy chová příroda? Dík
Pěkný den. Na krátkodobé předpovědi (1-2 dny) se dá vcelku velice dobře spolehnout. U těch střednědobých (3-5 dnů) se již někdy předpovědi termín od termínu docela liší, takže třeba dnes můžete slyšet, že za 5 dnů bude slunečno, a zítra že za 4 dny bude oblačno s přeháňkami... Není to vždy, ale jsou některé situace, kdy například "malá" změna dráhy tlakové níže, třeba o 200-300 km způsobí zcela jiné počasí než se původně očekávalo. Většinou takové situace meteorologové znají a pokud nastanou, pak "nejistotu" předpovědi okomentují - ale do novin se to napsat nedá :-) Pokud se podobné situace vyskytnou častěji, pak z toho meteorologové nevyjdou nejlépe :-) No a u dlouhodobých předpovědí to občas může být podobné jako sázka do loterie, naštěstí se vydávají jen jednou za 10 dnů... A co se modelů týká - myslím, že to zvládají dobře, ale platí pro ně výše napsané - všechny předpovědi, krom těch dlouhodobých, spíše statistických, vycházejí z modelů...
Jan Horák
Jiřina
Proč začalo letos léto tak studeně? A kdy to přestane?
Pěkný den, začátek léta poněkud nepěkně ovlivnil příliv chladného a vlhkého vzduchu od severozápadu, a počasí tak opravdu letně nevypadalo. Koncem tohoto týdne se již ale ohřejeme - teploměry by měly vyšplhat až ke 28°C :-)
Jan Horák
Marek Býma
Dobrý den, zajímal by mne váš názor na "globální oteplování" Určitě máte k dispozici velké množství dat, ze kterých lze učinit nějaký závěr. Děkuji za odpověď.
Dobrý den. Právě na základě dat vyplývá, že se "globálně otepluje". To je bohužel pravda a nedá se vyvrátit. Na tom se vědci shodují. S předpověďmi do budoucna, blízkého i desítky a stovky let vzdáleného, je to již jinak - jsou příznivci i odpůrci dlouhodobého oteplování klimatu způsobeného člověkem. Dnes již ale převažují spíše jeho příznivci... Z pohledu do historie, a to i té desítky tisíc až miliony let vzdálené, ale vyplývá, že klima na Zemi kolísalo vždy. Ve vzdálené budoucnosti můžeme čekat i další dobu ledovou :-)
Jan Horák
Hana
Dobrý den, jedeme s přítelem do Jindřichova Hradce 20.-27.července, budeme nám počasí přát?:-) Děkuji za odpověď a přeji příjemný den...
Pěkný den - na skutečnou předpověď je to ještě daleko, bohužel nevíme přesně jak bude a hlavně by mohlo být i úplně jinak :-( V okolí Jindřichova Hradce je ale krásně pořád!
Jan Horák
Vikos
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda se Vám nyní jeví jako "k dovolenkování vhodnější" týden 28 (6-12.7) a nebo radši týden 29 (13-19.7) - na východě ČR. z dlohodobých předpovědí mi to vychází zhruba na stejno, nicméně nejsem odborníkem. Děkuji za odpověď
Dobrý den, zatím seriozní předpovědi končí někde kolem 7. července a na další dny je to již "věštění". Takže Vám moc nepomohu s rozhodováním :-( Statisticky by mezi těmito dvěma týdny moc velký rozdíl být neměl - stále ještě bývá v tomto období počasí pod vlivem "Medarda - středoevropského letního monzunu" Pokud nemusíte dovolenou plánovat předem, tak bych vyčkal na střednědobou předpověď :-)
Jan Horák
Gogolo
Kam mám jet na dovolenou v první polovině července, aby tam bylo teplo a nepršelo? Je to možné v Čechách? A jak přesné jsou vaše předpovědi na 14 dní dopředu? díky moc
Dobrý den. Dobrá dovolenková lokace je Středomoří - kde počasí po celé léto většinou ovlivňuje stabilní oblast vyššího tlaku vzduchu. A počasí je tam díky tomu stálé - teplé a slunečné. Ve střední Evropě je bohužel proměnlivé - střídají se vlivy tlakových níží a výší... Teď to vypadá, že ve střední Evropě bude slunečno od 1. do 4.7. potom se zase počasí na 3-4 dny pokazí.
Jan Horák
jarka
dobrý den, dá se alespoň na 90 procent předpovědět jaké bude počasí od pátku do neděle tento víkend na západě čech (Karlovarsko)? díky za odpověď
Dobrý den. Na 90 procent to zatím ještě nebude, je to ještě daleko. Bude to tak na 75 procent zatím (to znamená, že jistá nejistota tam ještě je :-) ) Zatím to vypadá na oblačno až polojasno s přeháňkami. V pátek teplota do 23°C, o víkendu až 26°C. (trochu se to podobá "univerzální předpovědi" z různých "hloupých" vtipů, ale zatím to tak opravdu vypadá...)
Jan Horák
Libor
Dobrý den. Mám rád stabilní teplé počasí, sucho s teplotami mezi 28 a 30 stupni celsia a hlavně bezvětrno. Myslím, že takovéto léto bylo naposled před 3 až 4 roky, kdy bylo celý srpen sucho, nepršelo a začátkem září začalo opadávat suchem listí ze stromů jako kdyby byl začátek listopadu. Mne tento stav ohromně vyhovoval. Bude se někdy opakovat? Proč loni i letos je pořád tolik toho větru a tak silný? Kdy je nejlépe jet na dovolenou na pěší tůry na vrcholy Vysokých Tater. Je do Tater lepší jet kolem 10srpna nebo až úplně na konci srpna? Co říkají dlouhodobé statistiky? Děkuji mnohokrát za odpovědi.
Dobrý den. K první části otázky - jestli vás počasí opravdu takhle "trápí" zkuste zauvažovat o přestěhování někam za počasím, které máte rád, třeba do Středomoří (většinou to nejde, já vím, ale spousta německých důchodců to tak dělá a stěhují se třeba do Španělska nebo do Turecka, kde jim počasí lépe vyhovuje...) K druhé části - k Vysokým Tatrám - srpen by měl být rozhodně lepší než červenec. V srpnu spíše druhá polovina. Dost lidí si počká až na babí léto - na září - kdy je v horách méně lidí, ale je již kratší den. Ale počasí bývá stabilní.
Jan Horák
Aleš Nerada
Dobrý den,rád bych se zeptal,kterou internetovou stránku byste doporučil jako nejlepší z Vašeho pohledu,pokud bych chtěl zjistit "jak bude" a to nejen zítra? Požívám českého ALADINA od ČHMÚ,ten je ale pouze na den maximálně dva dopředu. Děkuji
Pěkný den. Pokud máte rád "numerické modely" zkuste třeba http://www.flymet.info nebo http://www.medard-online.cz Tam jsou předpovědi i na více dnů dopředu. Já používám FLYMET, protože jsem ho pro kamarády plachtaře udělal :-)
Jan Horák
Honza
Dobrý den, slyšel jsem před pár týdny, že meteorologové momentálně nemají dost výkonné počítače, takže se jim hůře předpovídá. Podle toho, jak se předpovědi pletou, se mi zdá, že na tom něco bude. Jak je možné, že předpověď na příští den hlásí déšt a ono je hezky? Jinak řečeno - jak moc se dá na vaše rady spolehnout?
Dobrý den. Otázka by se dala pochopit tak, že někdy už meteorologové výkonější počítače měli :-) Výkon počítačů stoupá rychleji než možnost odpisu starších (ač skoro nových) počítačů - nemůžete každý rok vyměnit superpočítač v ceně několika milionů za lepší, když ho sotva uvedete do provozu... Myslím, že nikdy se meteorologům nepředpovídalo lépe :-) ale ještě lépe by se předpovídalo, kdyby byly počítače ještě výkonější :-) Myslím, že na předpověď na 3 dny dopředu se dá vcelku dobře spolehnout. Předpověď na aktuální den a na zítřek je většinou opravdu spolehlivá - i když občas také nemusí vyjít na 100 procent :-)
Jan Horák
Josef 1
Kde se rozpadne současná tlaková níže. Platí pořád Srbsko?
Pěkný den, dočkáme se, ale ještě chvíli tu níže úřadovat bude. Zatím to na sluníčko vypadá od 1. do 4.7. :-)
Jan Horák
Dáša
Dobrý den, napište prosím jaká je předpověď počasí pro jižní Slovensko v týdnu od 11.7.2009. Děkuji Vám mnohokrát předem Ševčíková
Pěkný den, na jihu Slovenska by mělo být teplo a slunečno - nicméně je to ještě dost daleko na "seriózní" předpověď - bohužel to neumíme takhle dopředu a skutečnost by mohla být nakonec jiná. Lepší dnes říct "bohužel ještě nevíme" než aby Vám pak dovolená v červenci propršela i když jsme Vám v půlce června řekli, že bude slunečno...
Jan Horák
Petra Fabingerová
Dobrý den, když hledám předpověď pro okolí Lipna, je lepší řídit se tou pro jižní Čechy, nebo pro Rakousko? Děkuji za odpověď.
Dobrý den. Toto je velmi častá otázka. Například na jižní Moravě se někteří lidé opravdu řídí rakouskou předpovědí. V jižních Čechách bych ale zůstal raději "doma", protože mezi jižními Čechami a Německem, Rakouskem leží Šumava. S tím na jižní Moravě a rakouskou předpovědí problém nemají :-)
Jan Horák
Milos
Dobrý den, mám dotaz proč více nevyužíváte modely GFS, které jsou velmi přesné na 72 hod a bezchybné na 24 hod, což se o medelech používané v CHMI nedá říci. Děkuji za odpověď.
Dobrý den. To je otázka pro někoho z ČHMU :-) Já (my v Meteopressu) používáme i GFS a na základě GFS si počítáme na omezené oblasti (střední Evropa, ČR, SR) model WRF s vysokým rozlišením - viz třeba FLYMET ČHMU používá model Aladin - k jeho podrobnějším výstupům se ale obyčejný smrtelník nedostane. Což je od ČHMU docela nepěkné, když model běží zčásti i z našich daní :-)
Jan Horák