Vítězem letošního ročníku ankety o nejkrásnější nádraží v ČR 2009 se stala železniční stanice Zahrádky u České Lípy . V předchozích dvou letech získaly ocenění železniční stanice Ostroměř a Trutnov hl. n.


Zahrádky se tak staly v pořadí již třetím vítězem soutěže. Nádraží do soutěže mohl tradičně navrhnout kdokoliv a také se každý mohl účastnit hlasování o vítězi. Ten byl slavnostně vyhlášen ve čtvrtek v Hlavním sále Senátu ČR.

"Cílem soutěže je vyhledávat vlídná nádraží, dávat tak dobré příklady jiným a formou soutěže poděkovat těm, kteří se na jejich dobrém stavu podílejí," uvedl vedoucí projektu Pavel Bureš. Na stanici v Zahrádkách pracují čtyři zaměstnankyně, které se mimo jiné starají také o úklid a obsluhují kliku mechanických závor.

Podle náměstka generálního ředitele Českých drah Jiřího Koláře je v České republice přes 2000 stanic a nádraží, na mnohých z nich včetně pražského "hlaváku" se uskutečňuje rekonstrukce. "Ke zvelebení i těch nejmenších stanic ale často stačí poměrně málo - iniciativa ze strany našich zaměstnanců a zájem místních obyvatel a organizací," uvedl Kolář.

Hlasování o nejkrásnější nádraží roku 2009 bylo dvoukolové. V prvním kole mohl kdokoliv navrhnout svého favorita, celkem lidé podali 28 návrhů. Ve druhém kole hlasovala veřejnost pro jednoho z deseti finalistů. Celkem hlasovalo přes 2000 lidí. Ve finále byly také například stanice Davle, Frýdek-Místek nebo Kamenice nad Lipou.

Soutěž vyhlásila asociace Entente Florale CZ - Souznění ve spolupráci s Mikroregionem Konstantinolázeňsko a občanským sdružením Plzeňská dráha.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist