Státní maturita, kterou mají „čtvrťáci“ povinně skládat už příští rok, je podle Filipa Vícha experiment, a to ještě špatně připravený.

Vůdce studentského odporu sehnal na sedmnáct tisíc podpisů k petici za zrušení státní zkoušky. Navíc: Jeho stránky na sociální síti Facebook s výzvou k demonstraci přilákaly přes padesát tisíc členů.

Jak chce předák nespokojených studentů přesvědčit ministryni školství Miroslavu Kopicovou, aby státní zkoušku odložila?

Filip Vích odpovídal na vaše dotazy.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Olda
Komunikujete s politiky? Co třeba bývalý ministr školství Ondřej Liška?
Dobré poledne, s politiky komunikujeme. Mluvili jsme například s paní Olgou Zubovou (DSZ). Zítra máme schůzku s poslancem Bartošem (ODS) a exministrem Liškou(SZ).
Filip Vích
Matěj Soukup
Proč sí místo zakládání petic na Facebooku radši neprostudujete www.novamaturita.cz? Vždyť je tam všechno, co o maturitě potřebujete vědět. A vy tvrdíte, že "vám nikdo nic neřekl". jste malé dětičky?
Každý student k internetu přístup nemá. Navíc ty informace by mělo dodat MŠMT do škol. Nemyslíte?
Filip Vích
Jan
Filipe,vycházím z toho, že pokud by studenti měli hlasovat o zrušení i současné formy maturit, bude na FB stejný počet podporovatelů. Do zahájení státní maturit je ještě celý rok. Za tu dobu je možné doškolit učitele, předat všechny informace studentům... Rád bych se zeptel, máte nějaké konstruktivní návrhy řešení, nebo prostě jen protestujete?
Informace jsme měli mít mnohem dříve. Některé jsou k dispozici, některé chybí. Například není jasná hraniční hodnota (prospěl/neprospěl).
Filip Vích
Martin Válek
Co říkáte na toto: Moje maturita: Gymnázium Čj-3, Aj-3, Zeměpis-2, Programování-2 Maturita mého bratra: Učiliště Čj-1, Aj-2, Materiály-1, Odb. praxe-1, Technologie výr.-1 Co si o tom myslíte? Myslíte si, že je to správné? Já jsem se učil na maturitu měsíc. Jak dlouho myslíže, že bratr? Proto se domnívám, že státní maturita už tu měla být dávno. Jinak je to výsměch všech gymnazistům a absolventům podobně náročných škol. Díky za odpověď.
Omlouvám se, že to trvalo tak dlouho. Je to můj první online rozhovor. Gratuluji k maturitě. Pro většinu zaměstnavatelů není důležité, jestli máte jedničky nebo čtyřky. Je pro ně důležité, že maturitu máte. VŠ státní maturitu neakceptují, v přijímacích řízeních mají nejlepší výsledky studenti lepších škol.
Filip Vích
Ruda Král
Pane Víchu, jsem taky student a maturita mě čeká za dva roky. Upřímně se přiznám, že z ní ani strach nemám, přijde mi to jedno, jestli je státní nebo ne. Mně jenom facinuje jak furt mluvíte o logistice. Co přesně vám vadí na tom jak je tato věc ve státní maturitě řešena?
V zahraničí byly testy k dispozici ještě před zahájením zkoušky. Otázky jednoduše utekly a byly k dispozici na internetu. Na Slovensku dostalo několik tisíc studentů vyplněné testy. Studenti poté museli svoji maturitu opakovat. Kdo zaručí, že se něco podobného nestane i v České republice?
Filip Vích
blek
Dobrý den, Vy máte už maturitu za sebou? Budete protestovat i v případě, že se státní maturity posunou o rok, tj. v případě, že se Vaší osobě - vašemu ročníku - vyhnout? Děkuji za odpověď, blek
Maturita mě čeká příští rok. Státní maturita by měla být odložena do doby, než ji budou akceptovat vysoké školy a nebudou o ní pochybnosti.
Filip Vích
Nezva
Máte už vůbec ke nonci 3. ročníků otázky z jednotlivých předmětů k maturitě a víte už vůbec z jakých předmětů máte maturovat ? Připravují Vás učitelé k maturitě ?
Ve státní maturitě musíme povinně maturovat z ČJ a z cizího jazyka nebo matematiky. V roce 2012 se přídává další zkouška. Součástí maturit je také zkouška ve škole, kde budeme maturovat ze dvou nebo tří předmětů.
Filip Vích
Pavel Poucha
Dobrý den, často vedu přijímací pohovory s absolventy středních škol. Pokud ale nejsou státní maturity a neznám školu, ze které absolvent pochází, je pro mne maturitní vysvědčení skoro bezcenné. A to třeba i se samými jedničkami. Nezdá se Vám, že si odporem ke státním maturitám ztěžujete přístup k zaměstnání nebo k dalšímu studiu ?
Není pro zaměstnavatele důležitější praxe či několik minut pohovoru s adeptem o zaměstnání? Státní maturita neřekne, zda se člověk pro danou práci hodí či ne. VŠ státní maturitu akceptovat nebudou.
Filip Vích
adam.honka
Co říkáte na současný stav, kdy se nedá srovnávat maturita na gymnáziích a "maturita" na učilištích? Rozdíl je podstatný, takže se jedná o naprosto nic neříkající zkoušku. Podle mě by zde určitě měl být nějaký standard.
Problém není ve státní maturitě, problém je v současné podobě a zajištění státní maturity.
Filip Vích
Ruda
Dobry den, proc je statni maturita podle vas experiment? Ve vetsine vyspelych zemi Evropy to funguje a funguje to dobre. Napriklad v Irsku ma vetsina ustavu tercialniho vzdelani stanovene minimalni % ze statnich maturit aby zadatel byl vubec pripusten ke vstupnim testum. Jinde se vstupni testy vubec nedelaji, staci jim dosazene body ze statnich maturit, vedi ze studenti at jsou odkudkoliv budou mit odpovidajici schopnosti. Dekuji za odpoved.
Prochy
Zdravím, jen by mě zajímalo zda máte podporu i z řad učitelů a rodičů? Nebo je to jen studentský pokus o oddálení státních maturit?
Podporují nás učitelé i ředitelé škol. Dostali jsme desítky e-mailů, kde nám učitelé děkují a vyjadřují podporu.
Filip Vích
Karel K.
Ahoj Filipe, na jaké škole studuješ a jaké máš plány do budoucnosti? Jsi na celý protest sám nebo ti ještě někdo pomáhá? Díky za odpověď
Studuji státní gymnázium. Rád bych ve studiu pokračoval na právnické fakultě. Pomáhají mi další studenti a také můj kamarád Milan M.
Filip Vích
david snily
dobry den. chcu se zeptat co si myslite o petici. bude k necemu uzitecna? my si myslime ze uzitecnejsi bude protestovat v praze. prej to pak uvidi cely lid a uvedomi si to. a muzete nam dat presnejsi info o celem protestu? chceme to slyset primo od vudce od vas. david
Petici podepsalo více jak 18 tisíc studentů. Věříme, že petice smysl má. Protest v Praze začne na Palackého náměstí v pátek od 12:00. Půjdeme k MŠMT, kde bude s ministryní jednat studentská delegace.
Filip Vích
Petr
Dobrý den, představ nám prosím sebe. Tedy, co studujete a jaké máte záliby. Děkuji.
Filip Vích, student státního gymnázia. Záliby: sport, fotografie, hudba, učení, internet. A co ty?
Filip Vích
Matej B.
Dobry den, Rad bych vedel, co ocekavate od akceptace statni maturity ze strany vysokych skol. Dale by mne zajimalo vase reseni toho aby se nestaly excesy podobnych tem v zahranici, protoze to vyloucit nelze. A ani sebelepsim slibem, ze strany statu si jisty byt nemuzete, presto statni maturity jsou dobry napad jak srovnat nevyrovnanost maturit od nekterych strednich integrovanych skol nevalne kvality a nekterych gymnazii. Proto take ptam jestli si myslite ze jsou statni maturity dobry napad, pouze ano nebo ne.
Státní maturitu či státem zaručený test ANO, v současné podobě NE.
Filip Vích
Ignácius z Loyoly
Nazdar, můžete mi vysvětlit, co Vám vadí? Dostupné materiály jsou k dispozici už před rok na internetu, takže bych řekl, že MŠ proto udělalo co mohlo.
Informace k dispozici jsou jen částečně. Navíc velmi často se mění. Učitelé ani studenti nemají jistotu, že jejich informace o SM jsou správné. Navíc neměl by student vědět vše už při začátku studia na SŠ?
Filip Vích
Tomáš Buk
Říkáte, že vás podporují ředitelé škol. Jak je tedy možné, že je proti vám Asociace ředitelů gymnázií?
Nevím jaké informace má Asociace ředitelů gymnázií. Já osobně jsem obdržel několik desítek e-mailů od ředitelů středních škol. V nich ředitelé vyjadřují podporu. Současnou podobu maturit označují za nepřipravenou či dokonce za paskvil.
Filip Vích
Radek Horký
Dobrý den Filipe, jak by měla podle vás vypadat forma akceptace státních maturit na středních školách ze strany vyskokých škol? Požadujete, aby je akceptovaly všechny VŠ včetně soukromých? Máte nějaký dokument, který reprezentuje vaši představu, jak by měly být státní maturity připrveny, aby studenti protest ukončili? Díky Radek
Akceptace státních maturit u přijímacích řízení na všechny VŠ. Máme sepsány určité body, které požadujeme. Jestliže nám bude vyhověno, dokážu si SM představit.
Filip Vích
Kvido Lorenc
Pane Víchu, nezlobte se na mě, ale to co tady předvádíte je strašně slabý. Vždyť na ty nepříjemný dotazy vůbec neodpovídáte a když náhodou jo, tak strašně povrchně a bez argumentů. Jak chcete naši věc hájit před lidmi, kteří tomu opravdu rozumí?
Omlouvám se všem, kteří zde odpověď na svůj dotaz nenašli. Díky za názory a věřte, že nám nejde o to se zviditelnit. Filip V.
Filip Vích
Analytik
Dobrý den, co říkáte na názor, že "maturita" znamená certifikát, garantovaný STÁTEM. A že proto musí být pro jeho získání JEDNOTNÉ PODMÍNKY? A že mnohé soukromé školy mají zájem, aby mohli ZA ÚPLATU dávat maturitu i zcela slabým uchazečům? Děkuji za odpově´d.
Matej B.
Dobry den opetovne, Odpoved ano ne jsem cekal pouze na posledni odpoved. Opet se tedy ptam na ty zbyvajici dotazy, dekuji za odpoved: Rad bych vedel, co ocekavate od akceptace statni maturity ze strany vysokych skol (prece necekate, ze vysoke skoly nikoho z absoloventu novych maturit pokud budou celostatni neprijmou). Dale by mne zajimalo vase reseni toho, aby se nestaly excesy podobnych tem v zahranici, protoze to vyloucit nelze (prosim nerikejte lepsi logistikou, to neni odpoved). A ani sebelepsim slibem, ze strany statu si jisty byt nemuzete, presto statni maturity jsou dobry napad jak srovnat nevyrovnanost maturit od nekterych strednich integrovanych skol nevalne kvality a nekterych gymnazii.
Ministerstvo počítalo s využitím státní maturity v přijímacím řízení na vysoké školy. V Otázkách V.M. však exministr Liška přiznal, že přijímací řízení plně náleží samotným fakultám. VŠ na státní maturitě může odrazovat i to, že neobsahuje zkoušky zkoumající studijní předpoklady uchazečů. Takže akceptace z jejich strany nebude nebo bude minimální. Ke druhé otázce. Já nejsem šéf CERMATu ani MŠMT. Tedy řešení problému logistiky není otázka pro mě.
Filip Vích
Jan Erben
Nepřipadá Vám argument, že se studenti nestihnou na státní maturity připravit, poněkud damagogický? Budou snad u státních maturit požadovány jiné znalosti než ty, jež jsou součástí standardních gymnazijních osnov? Vy si nepřejete, aby maturita z jednotlivých škol byla srovnatelnou zkouškou?
Potřebujeme toto srovnání v prvních letech a musí to být maturitní zkouška? Dotace hodin na školách jsou jiné (např. na odborných školách mají studenti jiný počet hodin matematiky než studenti gymnázií).
Filip Vích
Jan Dobrovolny
Přidávam se k ostatním - moje maturita byla nesrovnatelně těžší než maturita kamarádů na jiný střední škole; oni pak chodili a všude pokřikovali jaká je maturita fraška a rozhodně se mi nelíbí že oni pak před potenciálním zaměstnavatelem budou vypadat stejně jako já, ne-li líp, přestože bych si troufnul říct, že je moje úroveň vzdělání o dost vyšší.
Vzdělání je jiné na každé škole. To je pravda. Souhlasím s tím, že by zde mělo být určité srovnání. Ovšem potřebujeme k tomu státní maturitu? Nebyl by například lepší určitý test, který by po dosažení určitého bodového počtu pustil studenta ke školní maturitě?
Filip Vích
Jiří Hrbek
Dobrý den, argumentujete podporou učitelů, ale většina z nich skládala státní maturitu, protože v té době jiná nebyla. Obecná argumentace "odstraněním pochybností" je nevěcná, protože kdykoli může kdokoli vznést jakékoli pochybnosti, zejména pokud jsme myslící lidé. Argumentace prozrazením otázek předem nebere na vědomí, že jde o technickou věc zcela bez souvislosti se státní maturitou. (Výsledky losování Sazky se taky neprozradí předem.) O co Vám tedy v protestech DOOPRAVDY jde? Děkuji za odpověď
Státní maturita v navrhované podobě je pouze příliš drahá analýza, která neřeší problém současného českého středního školství. Kvalitu výuky nezvedneme tak, že studentům dáme jinou verzi maturity. Bohužel to při současné nízké informovanosti studentů o podobě nové maturity povede k tomu, že dobří studenti si zvolí lehkou verzi maturit a ti špatní studenti maturitu na tu čtyřku stejně tak udělají. Chceme odklad státních maturit.
Filip Vích
grepls
Dobrý den, ministryně Kopicová právě oznámila, že se státní maturita o rok odkládá! Co budete dělat? Co Vaše protesty? Díky
Ministryně tuto informaci přesně neřekla. Navíc ministryně sama zákon neschvaluje, musí projít legislativním procesem.
Filip Vích