Na otázku, zda by přijal nabídku být ministrem vnitra ve vládě, kterou by po podzimních volbách sestavoval Jiří Paroubek, řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny, že by ji neodmítl.
Kontroverzní postava
Pecina přišel na ministerstvo z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže poté, co si ho vybrala jako „úřednického" ministra vnitra ČSSD. Až dosud se jeví jako nejkontroverznější postava kabinetu - alespoň pro ODS to platí. Topolánkova strana mu například vyčítá výrok o nacismu v souvislosti s vajíčkovými útoky na mítinky sociální demokracie, Strana zelených ho obviňuje, že jmenováním Jiřího Komorouse na místo svého náměstka obešel vědomě lustrační zákon. Komorous, expert na protidrogovou problematiku a v policejním sboru respektovaný muž, totiž před listopadem pracoval pro 1. správu Státní bezpečnosti.
Pecina: Nemáme v plánu přijmout žádného vězně z Guantánama - čtěte ZDE
Komorous má od extremismu očistit společnost i policii - čtěte ZDE
V rozhovoru, jehož celé znění otiskují páteční HN, Pecina Komorouse hájí. Ale také říká, že s ním nepočítá pro funkci policejního prezidenta, i když chce pozici náměstka a policejního prezidenta propojit.
„Chci to udělat opačně. Pan Komorous říká, že za pět měsíců z funkce náměstka pro policii odejde. Já pak chci ještě před volbami připravit reorganizaci ministerstva: věci, které policii zjevně patří, chci převést pod policejní prezidium. A prezident by měl tu formální funkci náměstka ministra. Už nebude pochyb, že mezi ministrem a policejním prezident už nikdo není. Už se nebudou opakovat dnešní spekulace, jestli Komorous bude řídit policii nebo ne," řekl Pecina v rozhovoru pro HN.
Práce na pět měsíců
Proč tedy Komorous podle Peciny bral práci na pět pouhých měsíců bral? „Chce se podívat na to, jak probíhá policejní reforma a jak se bojuje s extremismem. Proto tady je," tvrdí Pecina.
On sám o své příští kariéře říká: „Ještě pár let bych rád působil ve státní správě. Přiznám se, že konkrétní plán nemám. Ale míst ve státní správě je poměrně hodně. Rotují a hodně se obměňují. Uvidíme, co bude po volbách. Také uvažuji, že bych zkusil výběrové řízení do Bruselu na místo u Evropské komise. Nejsem úzce fixován na Českou republiku," řekl Pecina.
A kdyby po volbách přišel Jiří Paroubek a nabídl mu místo ministra vnitra v jeho vládě? „Tak to bych patrně neodmítl," odpovídá Pecina.
Odmítá to však označit za vstup do politiky. „Tam se mě někdo snaží dostat, například váš internetový server iHNed tím, když napíše, že jsem řekl Davidu Rathovi, že je tady obraz Dzeržinského," říká Pecina v narážce na případ, kdy politici ČSSD v rámci kampaně před volbami „vytáhli" na exministra vnitra Langera (ODS) to, že měl na ministerstvu pověšený obraz zakladatele předchůdkyně KGB.
ČSSD jde po Langerovi. Měl na zdi obraz Dzeržinského, šéfa přechůdkyně KGB - čtěte ZDE
Langer: Pověsit obraz stalinisty Dzeržinského byla jen recese - čtěte ZDE
Pecina nyní odmítá výklad, že tuto informaci „dodal" ČSSD. „Rath se mě v úterý zeptal ve Sněmovně, jestli tady takový obraz je. Já jsem mu to potvrdil, Zrovna tak, jako když po mě novináři chtějí si přijít nafotit tu masážní vanu, kterou tady mám. O tom taky každý ví. Vykládá se, kolik stála rekonstrukce této kanceláře. Já to nevím a nezjišťuji to. Je mi to srdečně jedno. Ta kancelář je dobrá, já bych ji udělal skromnější, ale je to udělaný dobře," uzavřel Pecina.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist