Kvalita koupání v Česku se lepší. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnila Evropská komise. Kvůli případnému ohrožení zdraví bylo několik týdnů či měsíců minulý rok zavřeno jen 15 koupališť, z toho pouze dvě celoročně. Na vině byl především masivní výskyt sinic. Zájemci si mohou případná data nalézt na internetové portálu české veřejné správy v oddílu tematické úlohy i za "koupací" sezony v minulých letech.
Česká republika však není jedinou zemí, kde se voda ke koupání zlepšuje. "Vysoká jakost koupacích vod má zásadní význam pro dobré životní podmínky evropských občanů i pro životní prostředí - totéž platí i pro všechny ostatní vody. S radostí zjišťuji, že celková kvalita vod ke koupání se zlepšuje v celé unii," uvedl eurokomisař pro životní prostředí Stavros Dimas.
Nejvíce příležitostí ke koupání nabízí již tradičně oblast Středozemního moře. Více než polovina z téměř 9000 pláží se přitom nachází na území Itálie, přičemž jde také o nejproblematičtější oblast. Ve Středomoří bylo ke koupání uzavřeno celkem 303 míst, z toho je však 302 právě na území Itálie a jen jedno ve Španělsku.
Nejvyšší počet koupališť na pobřeží se vyskytuje v Itálii, v Řecku, ve Francii, ve Španělsku a v Dánsku. Nejvíce vnitrozemských je zase v Německu a ve Francii.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist