Kvalita koupání v Česku se lepší. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnila Evropská komise. Kvůli případnému ohrožení zdraví bylo několik týdnů či měsíců minulý rok zavřeno jen 15 koupališť, z toho pouze dvě celoročně. Na vině byl především masivní výskyt sinic. Zájemci si mohou případná data nalézt na internetové portálu české veřejné správy v oddílu tematické úlohy i za "koupací" sezony v minulých letech.

Česká republika však není jedinou zemí, kde se voda ke koupání zlepšuje. "Vysoká jakost koupacích vod má zásadní význam pro dobré životní podmínky evropských občanů i pro životní prostředí - totéž platí i pro všechny ostatní vody. S radostí zjišťuji, že celková kvalita vod ke koupání se zlepšuje v celé unii," uvedl eurokomisař pro životní prostředí Stavros Dimas.

Nejvíce příležitostí ke koupání nabízí již tradičně oblast Středozemního moře. Více než polovina z téměř 9000 pláží se přitom nachází na území Itálie, přičemž jde také o nejproblematičtější oblast. Ve Středomoří bylo ke koupání uzavřeno celkem 303 míst, z toho je však 302 právě na území Itálie a jen jedno ve Španělsku.

V letech 1990 až 2008 se podíl přírodních koupališť, která vyhovují minimálním standardům, zvýšil v pobřežních oblastech z 80 na 96 procent a ve vnitrozemí dokonce z 52 na 92 procent. Hygienici v Evropské unii loni sledovali 21.400 míst, která jsou využívána ke koupání. Dvě třetiny z nich se přitom nacházely na pobřeží a zbývající část u řek a jezer.

Nejvyšší počet koupališť na pobřeží se vyskytuje v Itálii, v Řecku, ve Francii, ve Španělsku a v Dánsku. Nejvíce vnitrozemských je zase v Německu a ve Francii.