Rakouský rychlovlak railjet, který v pondělí přijede na ostravský veletrh drážní techniky, smí zastavovat v českých stanicích. Rozhodl o tom Drážní úřad. Místenky v ceně 300 korun jsou už v prodeji, řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík. Vlak od firmy Siemens jezdí až 230kilometrovou rychlostí, na českém území ale pojede kvůli předpisům maximálně 160 km/h.

Souprava tažená lokomotivou Taurus přijede do Česka 15. června. Zastavovat bude v Břeclavi, Hodoníně, Otrokovicích, Přerově, Hranicích na Moravě a Ostravě. Jízdné se neplatí, nástup do vlaku je ale možný jen se speciální místenkou.

Souprava railjet měří bez lokomotivy Taurus 185 metrů, váží 330 tun a má 408 sedadel. Rakouský railjet má tři třídy - ekonomickou, první (business) a premium s nadstandardním komfortem. Nejvyšší třída je vybavena koženými sedačkami a elektrickými přípojkami. Celá souprava je klimatizovaná.

Další informace a video pod fotografiemi 

 

Taurus drží světový rekord v rychlosti mezi sériově vyráběnými lokomotivami. Při testech na vysokorychlostní trati mezi Mnichovem a Norimberkem dosáhl rychlosti 357 kilometrů v hodině.

Podívejte se na video, jak jezdí rakouský expres.