Premiér Jan Fischer po setkání s šéfem Severoatlantické aliance Jaapem de Hoopem Schefferem prohlásil, že o  dalších osudech amerických plánů umístit v Česku americký protiraketový radar a ratifikaci smluv mezi ČR a USA ohledně umístění této základny na českém území rozhodne až nový kabinet, který vzejde z říjnových předčasných voleb.

"Čekáme na ujasnění od nové americké administrativy," řekl Fischer. Ratifikační proces se podle něj v České republice nezastavil, jen se mírně přerušil. Úřednický kabinet, v jehož čele Fischer stojí, podle premiéra není v pozici, aby o radaru rozhodoval.

Předchozí vláda premiéra Mirka Topolánka stáhla smlouvy ze sněmovny letos v březnu, protože v dolní komoře neměla dostatek hlasů pro jejich schválení. Naopak Senát smlouvy schválil již loni v listopadu.

"Bude to pokračovat po předčasných volbách," řekl Fischer s tím, že až vláda vzešlá z voleb rozhodne, jak dál ve věci umístění radaru v Česku postupovat.


Z parlamentních stran jsou proti umístění amerického radaru v Česku zejména ČSSD a KSČM. Odmítavý postoj k pokračování ratifikačního procesu smluv o stavbě radaru byl i součástí seznamu 27 bodů, na jejichž základě byla ČSSD připravena podpořit přechodný Fischerův kabinet při hlasování o důvěře. Tu vláda dostala o víkendu.

Česko podepsalo smlouvy o výstavbě radarové části americké protiraketové obrany v Brdech ještě s administrativou předchozího amerického prezidenta George Bushe. Nová administrativa v čele s prezidentem Barackem Obamou nyní celý projekt a jeho efektivnost i náklady analyzuje.