Martin Bursík v pondělí rezignoval na svou funkci šéfa Strany zelených. Bursík tak učinil necelý den poté, co nabídl svou funkci k dispozici. Hlavním důvodem Bursíkovy rezignace je neúspěch strany v evropských volbách. Vedením strany je zatím pověřen Ondřel Liška.

"Předseda politické strany nese primární odpovědnost za její výsledky... Není to tak, že bych utíkal z politiky a před zodpovědností. Čas je bezpochyby zralý na to, abych ustoupil stranou a dal možnost tomu, aby stranu do parlamentních voleb vedl někdo jiný," řekl v pondělí Bursík médiím.

Bursík už v neděli ujišťoval, že z politiky "neutíká", ale je připraven opět kandidovat, pokud o to bude zájem. V čele zelených stál Bursík od září roku 2005.

Liška, který teď zelené povede, by mohl podle vyjádření obou politiků dovést stranu až k předčasným podzimním volbám - do té doby totiž strana zřejmě nestihne svolat sjezd, který by vybral nové stranické vedeni.  

 

Prohra v eurovolbách 

Strana zelených ve volbách do Evropského parlamentu získala 2,1 procenta hlasů. To je pro stranu, která zasedá ve sněmovně jasný propad. Více hlasů o víkendových volbách získalo hned několik uskupení: Suverenita, Evropská demokratická strana, Věci veřejné a Starostové a nezávislí.

Odborníci už dříve poukazovali na to, že zeleným může uškodit roztříštění. Ve volbách totiž kandidovala hned tři uskupení se zeleným programem - vedle strany, které šéfuje Martin Bursík, ještě Demokratická strana zelených a hnutí Zelení.

"Zelení to vůbec nebudou mít jednoduché, důvěra v jejich stranu oslabila a rozštěpení je pro stranu takovéto velikosti prakticky smrtící," věštil například minulý týden v on-line rozhovoru na serveru iHNed.cz politolog Tomáš Lebeda.

Ve sněmovních volbách letos v říjnu tak zelené čeká možná rozhodující boj o setrvání na vrcholné české politické scéně v následujících letech.

"Potřebujeme jednotu" 

K jednotě hlavní představitele zelených v pondělí po prohraných volbách vyzvalo přidružené občanské sdružení Mladí zelení.

"Výsledky voleb do Evropského parlamentu ukázaly dlouhodobou neudržitelnost stavu, kdy v naší zemi existují 3, resp. 4 zelené strany, jež oslovují přibližně stejný okruh voličů. Tento stav spolu s existencí 5% uzavírací klauzule, uplatňované ve všech druzích voleb (s výjimkou senátních) způsobuje, že relevantní zastoupení nezíská žádná z nich. Na to však doplácí nejen kandidáti rozhádaných stran a hnutí, ale především myšlenkový proud, který se snaží zastupovat," uvedli Mladí zelení v tiskovém prohlášení rozeslaném médii.

Podle zelené "juniorky" stojí za neúspěchem jejich starších kolegů "vzájemná rozháranost, neschopnost nabídnout nové tváře a vysvětlit vlastní témata".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist