Při sobotní demonstraci pravicových radikálů v Jihlavě zadrželi policisté na autobusovém nádraží dva muže. Dvaadvacetiletý mladík z Olomoucka je podezřelý ze spáchání trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Druhý, šestadvacetiletý muž ze Znojemska je podezřelý ze spáchání trestného činu hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. Oba muži byli vyslechnuti a poté propuštěni. ČTK to v neděli řekla jihlavská policejní mluvčí.
 
Při kontrole účastníků i odpůrců pochodu ohlášeného jako uctění památky obětí druhé světové války našli policisté předměty, které by bylo možné použít jako zbraň. "Byly to například nože, boxery, dřevěná násada, injekční jehly a slzotvorné spreje," uvedla mluvčí.

Do Jihlavy se sjelo kolem 150 pravicových extremistů a podobný počet jejich odpůrců z řad Antifašistické akce, k nimž se připojilo několik desítek Romů. Policie nasadila kvůli zajištění pořádku 660 policistů, které doplnilo 48 strážníků. V ulicích se kromě hlídkujících policistů pohybovali také těžkooděnci a policisté na koních. Byla připravena vodní děla, nad městem kroužil policejní vrtulník.

Tajemník magistrátu pochod hned zkraje ukončil

Přestože pochod směřující z autobusového nádraží na Ústřední hřbitov vzápětí po zahájení tajemník jihlavského magistrátu ukončil, vyžádala si akce řadu dopravních omezení. Policisté už několik hodin před ohlášeným začátkem pochodu uzavřeli lokalitu u autobusového nádraží. Byla vypnuta světelná signalizace, městská hromadná doprava zastávkami u nádraží jen projížděla, linkové autobusy zastavovaly a odjížděly mimo nádraží.

Mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis novinářům řekl, že pochod byl ukončen na základě dlouhodobého monitoringu webových stránek příznivců ultrapravice, dalších poznatků policie i odborníků na extremismus, kteří byli na místě.

K využívání všech zákonných nástrojů při postupu proti neonacismu, obdobně jako to učinilo město Jihlava, vyzval ministr pro lidská práva Michael Kocáb. "Provokativní veřejné projevování sympatií ke genocidní nacionálně socialistické ideologii a benevolence vedení některých českých měst při obdobných akcích nacistů vedou k postupnému vytváření strachu a nejistoty v české společnosti," uvedl Kocáb v tiskové zprávě.

I zahraniční účastníci

Podle Ondřeje Cakla, který dlouhodobě sleduje krajně pravicovou scénu, na akci dorazili i lidé ze zahraničí. ČTK řekl, že na místě viděl například předního rakouského neonacistu Gottfrieda Küssela, na hřbitově pak i veterána z jednotek SS Herberta Schweigera.

V pozvánce na akci umístěné na webu neonacistického Národního odporu se objevila výzva "Přijďte tedy do Jihlavy vzdát čest těm, jejichž ctí byla věrnost!". Heslo "Věrnost je mou ctí", popřípadě "Věrnost je naší ctí", bylo podle politologa Miroslava Mareše mottem jednotek SS. "Pro soudobé neonacisty symbolizují SS elitnost árijské rasy," stojí v Marešově příručce o extremismu.