Vláda premiéra Jana Fischera dostala důvěru sněmovny a může tak začít plnit tři základní úkoly, které si dala: dokončit předsednictví v EU, připravit rozpočet na příští rok a přivést zemi k předčasným volbám.

Pro vládu nakonec hlasovala drtivá většina poslanců ODS, ČSSD, zelených. Komunisté a většina lidovců se zdrželi. Pro vládu bylo 156 poslanců, 37 se zdrželo, proti hlasoval pouze Miloš Melčák (nezařazený).

Výsledek hlasování byl odhadnutelný předem, protože strany, které mají ve sněmovně nejvíc hlasů - ODS a ČSSD - se na takovém průběhu domluvily.

Rathův slovník atak 

Debata kolem vlády potvrdila předpoklady, že bude už vlastně jakousi předvolební kampaní. Volby do Evropského parlamentu sice už skončily, ale do voleb vnímaných jako důležitější - předčasných sněmovních - zbývají pouhé čtyři měsíce.

Největší rozruch způsobil poslanec David Rath (ČSSD), který v debatě vyčetl Mirku Topolánkovi jeho výlet do "vykřičené Berlusconiho vily" jako odpověď na to, že expremiér připomněl vajíčkové útoky na ČSSD.

Opakovaly se časté slovní souboje: Langer versus Rath, Rath versus celá ODS, nově také Langer versus Pecina (nový ministr vnitra). Pecina musel hájit jmenování svého prvního náměstka Jiřího Komorouse, protože šéf Strany zelených Martin Bursík připomněl, že Komorous před listopadem pracoval u StB.

Debatu ve sněmovně jsme sledovali on-line - čtete ZDE

Vláda premiéra Fischera  je složená na základě nominací tří stran: ODS, ČSSD a zelených. Lidovci - strana, která působila v Topolánkově  padlém kabinetu - se na nominacích odmítla podílet.

Dočasná vláda Jana Fischera ve sněmovně slíbila, že bude bojovat s projevy extremismu a rasově motivovaného násilí. Fischer také v neděli před poslanci zdůraznil, že vzhledem k současným ekonomickým potížím bude vláda moci sestavit rozumný rozpočet na příští rok jen za cenu výrazných zásahů do provozu veřejné správy a omezení veřejných investic.

"Jsme schopni podle zpřesňovaných predikcí vývoje ekonomiky upravovat státní výdaje. Upozorňuji ale na jedno, bez politických ambicí: každá další vláda se bude muset zabývat mandatorními výdaji, protože pokud to neudělá, nebude na ně doist finančních prostředků," varoval Fischer před rozpočtovou tísní. Slíbil, že škrty, které vláda má ve své moci, budou tvrdé.

Kvadratura kruhu 

"Za těchto okolností se stavit ekonomicky rozumný státní rozpočet začíná připomínat kvadraturu kruhu," prohlásil premiér.

Z věcných bodů se nejvíc mluvilo o chystaných privatizacích, o velké státní zakázce na odstranění ekologických škod, o reformě policie. Ministr financí Eduard Janota oznámil, že o tom, kdo koupí ČSA se rozhodne 13. července, o privatizaci Letiště Praha rozhodne podle něj až příští vláda.

Lidovci například položili premiéru Fischerovi devět konkrétních otázek, některé se týkaly dalšího postupu vlády v reformě zdravotnictví.

Premiér Jan Fischer na konci debaty shrnul, že chápe výhrady k programovému prohlášení. "Necítím tuto vládu jako vládu vazalů, či protektorátní vládu," řekl na závěr sněmovní debaty premiér Fischer. "S mandátem, který máme vyhrazený, se myslím nedá stihnout více," uvedl a slíbil častou komunikaci s parlamentem.