Úřednický kabinet premiéra Jana Fischera získá v neděli s určitostí důvěru Poslanecké sněmovny, myslí si prezident Václav Klaus. Výhrady parlamentních politických stran vůči některým částem programového prohlášení či personálnímu obsazení některých funkcí v sobotu označil za pouhé snahy o zviditelnění.

"Když nebudou dělat tanečky, vy si jich nevšimnete, nenapíšete o nich a neodvysíláte ani řádku," poznamenal před novináři v této souvislosti Klaus.

Fischerova vláda nahradila koaliční kabinet předsedy ODS Mirka Topolánka před měsícem, Klaus ministry jmenoval 8. května. Kabinet ODS, KDU-ČSL a Strany zelených se musel poroučet poté, co poslanci vládě poprvé v historii vyjádřili nedůvěru. Pro konec vlády hlasovaly opoziční ČSSD a KSČM společně s několika poslanci zvolenými za vládní strany.

Demokratické strany, především dvě největší ODS a ČSSD, se pak v sérii rozhovorů dohodly na vzniku úřednické překlenovací vlády.

 

 

V neděli požádá Fischer, dosavadní předseda Českého statistického úřadu, Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Poslancům už dal k dispozici několikastránkové programové prohlášení, které se soustředí na dokončení českého předsednictví EU, přípravu střízlivého rozpočtu na další rok a administraci země do říjnových předčasných voleb do Poslanecké sněmovny.

Související