Ve volbách do Evropského parlamentu v Česku zvítězila ODS. Drtivým způsobem vrátila ČSSD krajskou porážku z loňského podzimu. Po sečtení všech hlasů má ODS náskok devět procent, sociální demokracii porazila ve všech krajích s výjimkou Olomouckého.

ODS získá devět mandátů, jako měla dosud. ČSSD bude mít sedm europoslanců místo dosavadních dvou, KSČM čtyři místo šesti, KDU-ČSL znovu dva.

"Znamená to je, že jsme zpátky, že se s námi musí počítat," glosoval výsledky spokojený šéf ODS Mirek Topolánek. Díky preferenčním hlasům předstihl ve výsledcích Evžen Tošenovský jedničku kandidátky ODS Jana Zahradila. "Nevadí mi to, jde o výsledek celé strany," řekl europoslanec Zahradil.

K volbám přišlo nejméně voličů v historii, v EU jen 43 procent, v Česku kolem 27 procent.

Paroubek: Dnes prohra, zítra výhra 

Za ODS - nejspíš s větší ztrátou, než kdokoliv čekal - končí ČSSD. "Gratuluji ODS i dalším, kdo se dostal do europarlamentu. Děkuji našim voličům," uvedl Paroubek. "Máme pevné voličské jádro, to je příjemné zjištění," dodal šéf ČSSD. "Volby do sněmovny budou jiné - tematicky, ale také účastí voličů. To znamená, že ta prohra dnes bude vítězstvím zítra," oznámil Paroubek na briefingu stranického vedení.

Hlavně nevyhrát s velkým náskokem, říkali si před volbami v ODS - čtěte ZDE

Podívejte se na fotogalerii, jak to vypadalo v Lidovém domě a v sídle ODS

Do Evropského parlamentu se dostanou kromě ODS a ČSSD už jen komunisté a lidovci.

Naopak velkým neúspěchem končí volby pro Martina Bursíka a jeho Stranu zelených se ziskem zhruba dvou procent hlasů. Na pondělním předsednictvu strany nabídne rezignaci. "Udělám, co bude nejlepší pro stranu," prohlásil zklamaný Bursík v noci z neděle na pondělí.

Čtvrtina hlasů propadla

Pětadvacet procent voličů si vybralo strany, které neuspěly, a jejich hlasy propadají.

Žádná z malých stran, ani ze stran, které vznikly těsně před volbami, neuspěla. Nejlépe na tom je koalice Suverenita europoslankyně Jany Bobošíkové s 4,3 procenta hlasů. Další v pořadí byly Evropská demokratická strana další europoslankyně Jany Hybáškové, strana Věci veřejné a koalice Starostů a nezávislých; tato seskupení získala nad dvě procenta hlasů.

Demokratická strana zelených získala 0,6 procenta, hnutí Zelení 0,15. Libertas.cz dalšího europoslance Vladimíra Železného měla také méně než jedno procento hlasů, lépe na tom byla jak podobně zaměřená Strana svobodných občanů (1,2 procenta), tak například krajně pravicová Dělnická strana s 1,1 procenta hlasů.

Strany, které mají víc než procento, dostanou státní příspěvek za hlasy.


Vizitky nových europoslanců za Česko

Občanská demokratická strana

Milan Cabrnoch (46) - poslanec Evropského parlamentu (EP). Vystudoval fakultu dětského lékařství pražské Univerzity Karlovy. Členem ODS je od roku 1995. V letech 1998 až 2004 byl členem Poslanecké sněmovny. V letech 1994 až 1998 působil na ministerstvu zdravotnictví, nejprve byl ředitelem odboru a později náměstkem.

Andrea Češková (37) - advokátka se zaměřením na daňové a finanční poradenství a zastupitelka městské části Praha 5. Vystudovala práva na Univerzitě Karlově v Praze. Členkou ODS je od roku 1998.

Hynek Fajmon (41) - poslanec Evropského parlamentu. Vystudoval historii na filozofické fakultě pražské Univerzity Karlovy. Členem ODS je od roku 1991. V minulosti byl mimo jiné starostou Lysé nad Labem. V letech 2001 až 2004 byl členem Poslanecké sněmovny.

Edvard Kožušník (38) - ředitel sekretariátu předsedy Senátu Přemysla Sobotky. Má středoškolské vzdělání, v současnosti studuje vysokou školu. Je členem ODS. Je vedoucím projektu eStat.cz (efektivní stát).

Miroslav Ouzký (50) - poslanec Evropského parlamentu, předseda výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin EP. Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Členem ODS je od roku 1991. V letech 1998 až 2004 byl členem Poslanecké sněmovny.

Ivo Strejček (47) - poslanec Evropského parlamentu. Vystudoval Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Členem ODS je od roku 1992. V minulosti byl mimo jiné poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (2002-04).

Evžen Tošenovský (53) - poradce generálního ředitele společnosti VÍTKOVICE HOLDING, bývalý hejtman Moravskoslezského kraje (2000-08). Vystudoval ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě. Do ODS vstoupil hned po jejím vzniku v roce 1991. V roce 1993 byl zvolen ostravským primátorem. V čele města vydržel až do krajských voleb roku 2000, po nichž se stal prvním hejtmanem Moravskoslezského kraje.

Oldřich Vlasák (53) - poslanec Evropského parlamentu. Vystudoval fakultu strojního inženýrství na ČVUT v Praze, specializace životní prostředí. Členem ODS je od roku 1991. V letech 1998-2004 byl primátorem Hradce Králové. Od roku 2001 je předsedou Svazu měst a obcí.

Jan Zahradil (46) - poslanec Evropského parlamentu. Vystudoval obor technologie vody a životního prostředí na pražské VŠCHT. Členem ODS je od roku 1991, v minulosti byl i místopředsedou strany a stínovým ministrem zahraničí ODS. V letech 1990 až 1992 byl poslancem Federálního shromáždění, v letech 1998 až 2004 byl členem Poslanecké sněmovny.

ČSSD

Zuzana Brzobohatá (46) - členka Poslanecké sněmovny a zastupitelka Jihomoravského kraje. Vystudovala Elektrotechnickou fakultu VUT Brno. Pracovala mimo jiné jako projektantka a pedagožka. V letech 2002-2006 byla ředitelkou kabinetu ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) a v období 2006 až 2008 byla místostarostkou Tišnova. V ČSSD je od roku 1998.

Robert Dušek (42) - člen Poslanecké sněmovny. Pracoval jako manažer státního podniku Diamo. Od letošního ledna je předsedou krajské organizace ČSSD v Libereckém kraji, předtím byl místopředsedou. V červnu 2006 byl zvolen poslancem za Liberecký kraj.

Richard Falbr (68)
- poslanec Evropského parlamentu. Vystudoval obchodní akademii a právnickou fakultu. Pracoval v podnicích zahraničního obchodu, učil jazyky na škole ministerstva vnitra a od roku 1969 byl zaměstnán v aparátu odborových organizací. Byl členem komunistické strany (1968-1971). V období 1994 až 2002 byl předsedou odborové centrály ČMKOS. V roce 1996 byl zvolen senátorem, mandátu se vzdal po zvolení do EP v roce 2004.

Jiří Havel (51) - vysokoškolský pedagog. Vystudoval politickou ekonomii na Vysoké škole ekonomické v Praze (1982). Od začátku 90. let působí na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Od září 1999 do března 2000 byl prvním místopředsedou výkonného výboru Fondu národního majetku, poté do dubna 2001 fond vedl. Od července 2005 do ledna 2006 zasedal v čele dozorčí rady společnosti ČEZ. Od ledna do září 2006 byl místopředsedou pro ekonomiku ve vládě Jiřího Paroubka (ČSSD), v současnosti je stínovým ministrem školství ČSSD. Před listopadem 1989 byl členem KSČ, v ČSSD je od roku 1997.

Pavel Poc (45) - jednatel společnosti. Absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Byl místostarostou Mariánských Lázní. Členem ČSSD je od roku 1997, je předsedou krajské organizace strany v Karlovarském kraji.

Libor Rouček (54) - poslanec Evropského parlamentu. V roce 1977 emigroval do Rakouska, kde vystudoval Vídeňskou univerzitu (specializace na mezinárodní vztahy). Mimo jiné pracoval v ústředí Socialistické strany Rakouska, vyučoval na univerzitě v Sydney a byl redaktorem Hlasu Ameriky. Po roce 1990 se podílel na tvorbě zahraniční politiky ČSSD. V roce 1998 se na čtyři roky stal mluvčím vlády Miloše Zemana (ČSSD). V červnu 2002 se stal poslancem, mandátu se vzdal v roce 2004 po zvolení do EP.

Olga Sehnalová (40) - lékařka. Vystudovala Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity Brno. Pracuje v kroměřížské nemocnici na oddělení intenzivní medicíny. V letech 1998 až 2002 byla místostarostkou Kroměříže.

KSČM

Jaromír Kohlíček (56) - poslanec EP, je rovněž členem zastupitelstva města Teplice. Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Téměř 20 let pracoval v různých funkcích v podniku Sklounion Teplice, poté byl ředitelem oceláren Promet Kladno. V letech 1998 až 2004 byl členem Poslanecké sněmovny. V letech 1995 až 1998 byl členem Ústředního výboru KSČM.

Jiří Maštálka (53)
- poslanec EP od července 2004 (prozatímní mandát měl již od května 2004). Vystudoval medicínu na lékařských institutech ve Volgogradu a v Kyjevě, působil na první interní klinice Fakultní nemocnice v Plzni jako kardiolog. V letech 1996 až 2004 byl třikrát zvolen do Poslanecké sněmovny. Od roku 1977 je v komunistické straně, v květnu 2008 se stal místopředsedou strany pro zahraniční politiku a evropskou integraci.

Miloslav Ransdorf (56)
- poslanec EP. Je místopředsedou frakce sjednocené levice (GUE/NGL) a místopředsedou výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. Prozatímním poslancem EP byl již od května 2004. V období 1996 až 2004 byl členem Poslanecké sněmovny, kde působil jako místopředseda zahraničního výboru a člen výboru pro evropskou integraci. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Členem komunistické strany je od roku 1972, v letech 1993 až 2004 byl místopředsedou strany a v květnu 2004 neúspěšně kandidoval na předsedu KSČM.

Vladimír Remek (60; nestraník za KSČM) - poslanec EP, kde působí ve výboru pro průmysl, výzkum a energetiku a výboru pro dopravu a cestovní ruch. Vystudoval vojenskou leteckou akademii v Sovětském svazu. V armádě prošel od roku 1970 funkcemi od stíhacího pilota až po zástupce velitele letecké divize. V roce 1978 se stal prvním československým kosmonautem. Z armády odešel v roce 1995 jako ředitel Muzea letectví a kosmonautiky. Poté byl generálním ředitelem společného podniku ČZ-Turbo-GAZ v Rusku a od roku 2002 vedoucí obchodně ekonomického úseku českého velvyslanectví v Moskvě. V KSČ byl do roku 1990 (jako voják musel členství ukončit).

KDU-ČSL

Jan Březina (55) - poslanec EP. Vystudoval vysokou školu báňskou, pracoval jako geolog. V letech 1995 až 1997 byl zástupcem starosty města Uničov, v letech 1997 až 2000 byl přednostou Okresního úřadu Olomouc, od prosince 2000 do zvolení do EP v roce 2004 byl hejtmanem Olomouckého kraje. Členem KDU-ČSL je od roku 1990. Na nedávném sjezdu KDU-ČSL neúspěšně kandidoval na předsedu strany.

Zuzana Roithová (56) - poslankyně EP, kde je místopředsedkyní výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů. Předtím zasedala v Senátu, do něhož byla zvolena v roce 1998 jako bezpartijní. Členkou KDU-ČSL se stala v roce 1999 a v letech 2001-2003 byla její místopředsedkyní. Od ledna 1998 byla půl roku ministryní zdravotnictví ve vládě Josefa Tošovského. Jako absolventka medicíny byla například ředitelkou Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze či pražské Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského.


První výsledky z Kel

Nejrychleji měli spočítány hlasovací lístky volební komisaři v obci Kly na Mělnicku, kde přišla volit jen necelá pětina z 924 voličů.

Český statistický úřad předpokládá, že počítání zbytku hlasů potrvá už jen pár minut.



Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist