Vedoucí redaktorka romského vysílání Českého rozhlasu Anna Poláková požádala s celou svou rodinou o azyl v Kanadě.

Důvod vysvětluje ředitelka zpravodajských stanic ČRo Hana Hikelová. "Podle materiálů, které mi nechala Anna Poláková k dispozici, čelila její rodina v poslední době nevybíravým útokům."

"To, že jsme se rozhodli požádat o azyl, vůbec nesouvisí s mou prací v rádiu, ale s neustálými útoky na mou rodinu a radikalizaci společnosti," uvedla Poláková v e-mailu adresovaném jejím nadřízeným. Oznámila jim v něm, že na letišti v Torontu spolu s šesti dalšími členy své rodiny požádala kanadské úřady o azyl.

Žadatelů o azyl v Kanadě výrazně přibylo

K emigraci do Kanady Romy vyzývají někteří romští aktivisté. Od letošního ledna do března požádalo v Kanadě o azyl kvůli údajné diskriminaci 653 českých občanů. Kanadský premiér Stephen Harper v květnu v Praze naznačil, že by jeho země mohla obnovit pro ČR vízovou povinnost, pokud nenastane zlepšení.

Počet žadatelů za letošní rok už dosáhl více než dvou třetin proti celému loňskému roku, kdy jich bylo 861. Během prvních tří měsíců letošního roku uspělo s žádostí 34 Čechů. Celkem Kanada za letošek a minulý rok udělila azyl 118 českým občanům, uvedlo již dříve velvyslanectví.

Přestože to žádné úřady veřejně nesdělují, většinu žádostí podali do Kanady čeští Romové. Zásadní důvody mají dva. Svoji ekonomickou situaci a obavy ze vzrůstající vlny extremismu.

Útok na rodinu

Jaké byly konkrétní důvody k odchodu Polákové, Hikelová neprozradila. "Útoky nesouvisí s její prací, jsou staršího data," uvedla pouze Hikelová. Obětí útoků prý nebyla sama Poláková, ale její syn; manžel redaktorky byl zase údajně vydírán.

O svých zkušenostech s rasistickými útoky Poláková již dříve informovala na internetových stránkách Českého rozhlasu v článku uveřejněném téměř před sedmi lety. V 90. letech například neznámí útočníci údajně zbili jejího tehdy šestiletého syna. "Vše jsme nahlásili, ale viníky nikdy nenašli," posteskla si tehdy Poláková.

Dalšímu útoku neznámých útočníků později její rodina prý čelila přímo v bytě v pražské Libni. "Náš případ se nikdy nevyřešil, tak jako mnoho dalších," uvedla Poláková. Ze strachu před útoky rasistů poté strávila i s rodinou dva roky cestováním po západoevropských zemí a úsilím o získání azylu; úspěšná však nebyla v Německu ani řadě dalších států.

Romské vysílání Českého rozhlasu bude podle Hikelové pokračovat beze změn. "Personálně to budeme řešit, určitě se to zpravodajství nedotkne," dodala Hikelová.

Související