Ředitelé škol totiž musí od června zvednout mzdy plošně všem o 3,5 procenta, jak rozhodla ještě Topolánkova vláda. A na prémie pro snaživé pedagogy kvůli tomu zbude podstatně méně peněz, než se plánovalo. „Na zvýšení tarifních mezd nemáme v rozpočtu peníze, a proto je musíme zaplatit z odměn," potvrzuje mluvčí ministerstva školství Kateřina Bohmová. Z velké části se tak ruší plán bývalého ministra Ondřeje Lišky, který vloni poslal školám 4,5 miliardy korun výhradně na prémie. Někteří učitelé si díky tomu přišli až na 7500 korun. Příští prémie na podzim už ale budou výrazně nižší.  

Prémie pro dobré učitele skončí

Učitelce Stanislavě Krejčové se aktivita vyplatila. Za to, že dětem na pražské Základní škole Františka Peřiny vede ekologickou výchovu, pořádá pro ně ekologickou zelenou stezku plnou soutěží a připravuje pracovní dílny, dostala v minulých měsících od vedení školy odměnu 7500 korun. Tedy částku, jaká se na výplatních páskách pedagogů v kolonce odměny

neobjevuje zrovna často. A už zřejmě ani nebude. Aspoň jí ale zůstane titul městské části Praha-Řepy , jež ji zvolila nejlepší učitelkou. Peníze na „příspěvky" pro kreativní kantory nebo skvělé jazykáře mohli ředitelé čerpat ze čtyřapůlmiliardového balíku, které na prémie poslal bývalý ministr školství Ondřej Liška (SZ). Jeho plán byl jednoduchý: aby si polepšili ti nejlepší a peníze se nerozdělovaly jako v minulosti plošně všem stejně. Jenže kvůli tomu, že ještě při odchodu Topolánkova vláda schválila zvýšení mezd pro veřejné zaměstnance o 3,5 procenta od začátku června, doporučilo teď ministerstvo školství ředitelům škol, aby peníze na odměny použili na dorovnání mezd.

„Na zvýšení tarifních mezd nemáme v rozpočtu peníze, a proto je musíme použít z peněz, které jsme měli vyčleněny na odměny. Předběžně počítáme, že na navýšení platů se použije 1,3 miliardy korun," vysvětluje mluvčí ministerstva školství Kateřina Bohmová. Výsledek? Dobří učitelé se budou muset smířit s menšími prémiemi.

Odměny fungují

Dobří učitelé jako Stanislava Krejčová si pak opravdu vydělali „na poměry" hodně. „Je aktivní i mimo pracovní dobu a patří k jedněm z nejlepších pedagogů na škole. Proto jsem ji odměnila částkou 7500 korun," říká ředitelka Základní školy Františka Peřiny Jarmila Pavlišová. Teď bude ale na prémiích muset začít šetřit. „Na zvýšení mezd počítáme tak v průměru od pěti do sedmi set korun na každého pedagoga. Rozhodně si však už nebudu moci dovolit vyplatit tak vysokou odměnu, jako bylo sedm a půl tisíce korun, což je opravdu škoda," myslí si ředitelka Jarmila Pavlišová. Podle ní je to pro učitele zasloužená odměna a také motivace pro další práci.

Učiteli, který nebyl aktivní, prý dala jen sedm set korun na prémiích. Stanislava Krejčová učí přírodopis a zeměpis. „Byla jsem překvapená. Na projektech jsme s dalšími učiteli pracovali mimo pracovní dobu. Samozřejmě, že mě motivovalo také to, že to děti prostě bavilo," říká Stanislava Krejčová.

Odboráři chtějí víc peněz

I přesto, že na odměny učitelů už nezbude ředitelům škol tolik peněz, i nadále budou vybírat ty nejlepší kantory podle pravidel, které jim na začátku roku zadalo Liškovo ministerstvo školství. Odměněný učitel by se měl podílet na tvorbě školních osnov, individuálně se věnovat žákům, kteří mají horší prospěch. „Ten systém odměn je dobrý. Mezi učiteli tak můžete lépe finančně rozlišit. A mladší učitelé tak nemusí mít podle tabulek méně peněz za krátkou praxi než jejich starší kolegové," dodává ředitel pražské ZŠ Letohradská Ivo Mlejnecký. Plošné zvýšení mezd učitelům však přesto nestačí školským odborům, které kvůli nízkým platům ve školství v polovině května protestovaly v Praze.