Boj o koncesionářské poplatky získává na obrátkách. Odpůrci placení z ODS mají kromě senátního návrhu zákona přichystanou i petici. „Jsem vlastně takovým ombudsmanem majitelů hotelů, vůči kterým Česká televize uplatňuje praktiky výpalného,“ tvrdí kandidát ODS do Evropského parlamentu Edvard Kožušník, organizátor petice a spoluautor návrhu na zrušení poplatků.

Zástupci médií veřejné služby označili petiční aktivity za populismus.

Nápad s peticí navazuje na iniciativu webových stránek kopoplatkum.cz, kde do této chvíle vyjádřilo svůj nesouhlas s poplatky na 40 tisíc lidí. Kožušník chce nápad posunout dál tím, že na stejném webu připraví nový formulář, který splňuje formální nároky petice.

Kožušníkovo nadšení ale nesdílí zástupci obou veřejnoprávních médií. Mluvčí České televize Ladislav Šticha označil návrh na zrušení poplatků za populismus. Podle něj by tak došlo k oslabení nezávislé pozice médií veřejné služby. "Poplatky jsou vyzkoušené a v řadě evropských zemí fungují," řekl ČTK.

Také mluvčí ČRo Eva Tichá poukázala na nutnost zachování nezávislosti rozhlasu. "Naše stanovisko se nemění a na podobné petice nebudeme reagovat," řekla ČTK.

Kožušník: Máme podporu ODS

Kandidát ODS v eurovolbách se ale nevzdává. „Je to spíše moje aktivita, ke které jsem přemluvil senátora Richarda Svobodu (ODS),“ řekl serveru iHNed.cz Kožušník. Dodal ale, že jeho aktivita se v ODS těší všeobecné podpoře: „Návrh zákona strana jako taková neřešila. Ale pokud vím, kolegům ze senátu i sněmovny se líbí. Proti nebyl ani předseda strany Mirek Topolánek.

Podle návrhu Kožušníka a Svobody mají Česká televize a Český rozhlas čerpat peníze - namísto od koncesionářů - z výnosu daně z přidané hodnoty. Kožušník totiž tvrdí, že stávající systém poplatků je jen jinou formou zdanění.

„Věřím, že náš návrh projde nejen v senátu, ale i ve sněmovně,“ prorokuje Kožušník a dodává: „Klíčový bude postoj ČSSD, která se při prvním čtení tvářila vlažně – čemuž tedy moc nerozumím.“

Předloha zákona podle ČTK navrhuje, aby televize dostávala 5,8 miliardy korun a rozhlas dvě miliardy korun ročně. Tyto částky mají podle autorů návrhu odpovídat současnému příjmu obou médií z koncesionářských poplatků.

S tím ale nesouhlasí ministerstvo financí, podle kterého by státu chybělo v příjmech téměř osm miliard korun, což je prý příliš.

Měsíční poplatky za televizi a rozhlas nyní činí 135 a 45 korun. Novela počítá s tím, že by se tato čísla srazila na nulu od ledna příštího roku.