Předseda ČSSD Jiří Paroubek ve středu dopoledne chyběl na mítincích své strany v pražských Holešovicích a na Pankráci. Zato dorazil na tiskovou konferenci do Lidového domu, a tak řekl, s čím chce vyhrát letos na podzim předčasné volby do Poslanecké sněmovny.

Hitem kampaně sociální demokracie má být 13. důchod. Konkurenční ODS zatím nosné téma své kampaně nezveřejnila.

Česko v této chvíli žije kampaní před volbami do Evropského parlamentu, která má na české poměry nebývale konfrontační atmosféru.

Podzimní volby do sněmovny zatím zůstávají v zákrytu. Lze ale očekávat, že po volbách do europarlamentu se stanou sledovaným tématem.

Po poplatcích přicházejí důchody

ČSSD drtivě vyhrála loni na podzim volby do krajských zastupitelstev a do Senátu slibem voličům, že se zasadí o zrušení poplatků ve zdravotnictví, které zavedla vláda předsedy ODS Mirka Topolánka. Krajští hejtmani především středočeský David Rath se úporně snaží o to, aby lidé v krajských nemocnicích a jejich lékárnách tyto poplatky nemuseli platit, a to i přes soudní rozhodnutí v neprospěch jejich postupu. Poslanci ČSSD se neustále s podporou komunistických zákonodárců snaží prosadit úplně zrušení poplatků zákonem nebo alespoň jejich výrazné omezení.

V kampani před nadcházejícími volbami poslanců Evropského parlamentu sociální demokraté zdůrazňují opatření proti hospodářské krizi. Za priority považují rozšíření podpory nezaměstnaných, zvýšení dávek pro rodiny s dětmi a zavedení takzvaného šrotovného na staré automobily. 13. důchod je tak dalším z řady plánovaných prosociálních opatření ČSSD.

Paroubek už dříve zveřejnil možný plán, z čeho by se mohly nové výdaje, jako jsou právě 13. důchody, vyplácet. Pokrýt by je prý mohly dividendy energetické společnosti ČEZ.

Evropské volby jsou vyhlášeny na 5. a 6. června. Předčasné volby do sněmovny by se měly podle dohody hlavních politických stran v polovině října. ČSSD považuje obojí volby za poločasy jediného zápasu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist