Předseda ČSSD Jiří Paroubek ve středu dopoledne chyběl na mítincích své strany v pražských Holešovicích a na Pankráci. Zato dorazil na tiskovou konferenci do Lidového domu, a tak řekl, s čím chce vyhrát letos na podzim předčasné volby do Poslanecké sněmovny.

Hitem kampaně sociální demokracie má být 13. důchod. Konkurenční ODS zatím nosné téma své kampaně nezveřejnila.

Česko v této chvíli žije kampaní před volbami do Evropského parlamentu, která má na české poměry nebývale konfrontační atmosféru.

Podzimní volby do sněmovny zatím zůstávají v zákrytu. Lze ale očekávat, že po volbách do europarlamentu se stanou sledovaným tématem.

Po poplatcích přicházejí důchody

ČSSD drtivě vyhrála loni na podzim volby do krajských zastupitelstev a do Senátu slibem voličům, že se zasadí o zrušení poplatků ve zdravotnictví, které zavedla vláda předsedy ODS Mirka Topolánka. Krajští hejtmani především středočeský David Rath se úporně snaží o to, aby lidé v krajských nemocnicích a jejich lékárnách tyto poplatky nemuseli platit, a to i přes soudní rozhodnutí v neprospěch jejich postupu. Poslanci ČSSD se neustále s podporou komunistických zákonodárců snaží prosadit úplně zrušení poplatků zákonem nebo alespoň jejich výrazné omezení.

V kampani před nadcházejícími volbami poslanců Evropského parlamentu sociální demokraté zdůrazňují opatření proti hospodářské krizi. Za priority považují rozšíření podpory nezaměstnaných, zvýšení dávek pro rodiny s dětmi a zavedení takzvaného šrotovného na staré automobily. 13. důchod je tak dalším z řady plánovaných prosociálních opatření ČSSD.

Paroubek už dříve zveřejnil možný plán, z čeho by se mohly nové výdaje, jako jsou právě 13. důchody, vyplácet. Pokrýt by je prý mohly dividendy energetické společnosti ČEZ.

Evropské volby jsou vyhlášeny na 5. a 6. června. Předčasné volby do sněmovny by se měly podle dohody hlavních politických stran v polovině října. ČSSD považuje obojí volby za poločasy jediného zápasu.