Korupční kauza šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka znovu míří k soudu. Krajský soud v Olomouci projedná ve čtvrtek odvolání vsetínského místostarosty Jaromíra Kudlíka, který byl loni v prosinci odsouzen za křivé svědectví k ročnímu vězení s podmíněným odkladem na 1,5 roku. ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Barbara Plchotová.

Podle žalobce Kudlík úmyslně nepravdivě poskytl policistům informace o okolnostech dne 11. února 2002, kdy Čunek údajně převzal půlmilionový úplatek. Čunek byl podezření zproštěn. Kudlík vinu popírá. "Na odvolání trvám. Mám nashromážděné další argumenty, které chci soudu předložit," řekl v pondělí ČTK Kudlík.

Soudce olomouckého okresního soudu Aleš Vašků v odůvodnění svého rozsudku uvedl, že Kudlík jako svědek úmyslně a nepravdivě vypověděl, že se účastnil za přítomnosti Čunka porady vedoucích odborů a poté porady vedení opět v Čunkově přítomnosti. Vyloučil tak, že by se šéf lidovců mohl setkat s Martinou Hurtovou a převzít úplatek. Podle soudce byl ale vsetínský místostarosta v inkriminované době na konferenci v Havířově.

Kudlíkovo svědectvíby Čunkovi pomohlo

Pokud by byla podle soudce Kudlíkova výpověď před policisty pravdivá, zpochybnil by výpověď bývalé Čunkovy sekretářky Marcely Urbanové, která o předání peněz informovala. "Výpověď by Čunkovi v trestním jednání prospěla," doplnil Vašků. Kudlíka odsoudil za křivou výpověď, nepravdivý znalecký posudek a pro pokus o nadržování.

Kudlík se v roli svědka ocitl před vyšetřovatelem kvůli Čunkově kauze předloni v květnu. Policisté se snažili zjistit, kde se tehdejší starosta Vsetína Čunek nacházel a zda mohl v té době převzít od majitele vsetínské firmy půl milionu korun, jak vypověděla Urbanová. Kvůli křivému svědectví byl dříve stíhán také tehdejší vsetínský tajemník a pozdější náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj Milan Půček, jeho trestní stíhání ale žalobce předloni zastavil.

Skoro dva roky stará kauza

Kauza údajné Čunkovy korupce hýbala českou politikou více než rok. Policie lidoveckého předsedu obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real. Žalobce Arif Salichov však stíhání Čunka opakovaně zastavil s vysvětlením, že se trestný čin nestal. Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po zastavení stíhání se vrátil, v lednu však znovu a za jiných okolností oznámil odchod. Důsledkem Čunkovy kauzy je řada dalších trestních stíhání a žalob.

Křivě svědčil v korupční kauze Jiřího Čunka. Dostal podmínku - čtěte ZDE

VIDEO: Ta mrtvola je příliš špatně zahrabaná, říká ČSSD o kauze Čunek - čtěte ZDE

Státní zástupce končí. Kritizoval Čunkovu kauzu - čtěte ZDE

Urbanové hrozí trest za křivou výpověď. Přerovský soud se zabývá kauzou podnikatelů Romana Vaškůje a Petra Šmiřáka, kteří se údajně nátlakem snažili ovlivnit její výpověď. Špičky české justice podaly občanskoprávní žalobu kvůli výrokům bývalé nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové o justiční mafii, o níž mluvila v souvislosti s Čunkovou kauzou. Před kárným senátem se bude zodpovídat také místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera kvůli schůzkám s ostravskou žalobkyní Zlatuší Andělovou, jež měla kauzu původně na starosti.