Úřednický kabinet Jana Fischera v pondělí schválil programové prohlášení. Se seznamem svých priorit požádá sněmovnu o důvěru. Uvedl to podle ČTK dobře informovaný zdroj.

Vláda tajila text prohlášení v přípravné fázi, podle neoficiálních informací ho nemá v plánu zveřejnit před tím, než ho Fischer předloží sněmovně.

Fischer v této chvíli jen prozradil, že jeho prioritami budou dokončení českého předsednictví EU a sestavení "zdrženlivého rozpočtu".

"Je to vláda zdržující se velkých politických kroků," řekl premiér na pondělní tiskové konferenci. "Zdrženlivý rozpočet" podle něho nebude přesahovat deficit 170 miliard korun.

Termín, kdy by poslanci o osudu vlády měli rozhodovat, zatím nebyl určen. Předseda sněmovny Miloslav Vlček se kvůli tomu v úterý dopoledne sejde s premiérem k jednání.

Fischer ve čtvrtek uvedl, že obsah programového prohlášení konzultoval již dříve s předsedy ODS, ČSSD a Strany zelených, které navrhly kandidáty na ministry v jeho vládě, která má zemi dovést k podzimním předčasným volbám. Sociální demokraté a zelení Fischerovi dali náměty, jež měl při sestavování programu jeho vlády zohlednit. Většinu z připomínek kabinet akceptoval, řekl tehdy.

Podle dohody politických stran, které stojí za vznikem překlenovacího kabinetu, by těžištěm činnosti Fischerovy vlády mělo být dokončení českého předsednictví EU a příprava úsporného rozpočtu na příští rok.