Osud pražské kandidatury na pořádání olympijských her v roce 2020 je nejasný. Kvůli malé podpoře politiků a hospodářské krizi šéf společnosti Praha olympijská Tomáš Petera v rozhovoru s Mladou Frontou Dnes vyzval k odkladu kandidatury. Že se Praha bude dalším osudem olympiády v hlavním městě zabývat, připustil primátor Pavel Bém (ODS). Uvedl, že magistrát připravuje analýzu dopadů hospodářské krize a v rámci této analýzy se bude zabývat i olympijskou kandidaturou.

Proti konání olympiády je hnutí Starostové a nezávislí, jejichž přípravný výbor referenda sbírá potřebné podpisy, aby se o hrách mohlo rozhodnout ve všelidovém hlasování.

Pražská olympiáda má ale stále podporu Českého olympijského výboru (ČOV) a některých radních hlavního města. "Pokud by se Praha rozhodla kandidovat, my ji podpoříme," řekl Jiří Kejval z ČOV. Výbor spolu s magistrátem založil společnost Praha olympijská, jejímž cílem je pražskou kandidaturu prosazovat a připravovat.

Praha se již ucházela o možnost pořádat olympijské hry v roce 2016, nedostala se ale ani do užšího výběru. Předem ale avizovala, že hlavní úsilí o získání olympijských her do hlavního města směřuje k roku 2020.

Vedení Prahy ale není v otázce olympiády jednotné. Zatímco radní Jiří Janeček (ODS) nebo Milan Pešák (ODS) jsou olympijské kandidatuře stále nakloněni, náměstkyně primátora Markéta Reedová (SNK-ED) Peterův návrh přivítala. "Od roku 2003 mám pochyby, jestli by Praha měla usilovat o kandidaturu a vysilovat sama sebe," řekla náměstkyně.

Podobný názor má i radní pro životní prostředí Petr Štěpánek. "Praha není pro hry infrastrukturálně připravena a není zde ani dostatečný konsensus pro konání her," uvedl. Kandidaturu na rok 2020 proto odmítá.

ČSSD je proti

Proti se staví i opozice. "V současné době finanční krize, s níž se bude bohužel i Česká republika vyrovnávat ještě řadu let, by olympiáda v Praze byla bez podpory státu neúnosným zásahem do rozpočtu města," uvedl zastupitel a šéf pražské ČSSD Petr Hulinský. Dodal ale, že věří, že se Praha jednoho dne olympiády dočká. Olympijskou myšlenku však podle něj nejdříve musí podporovat nejen hlavní město, ale i většina obyvatel Česka.

Primátor dosud pražskou kandidaturu silně prosazoval, nyní ale připouští o její budoucnosti debatu. Odkazuje na připravovanou ekonomickou analýzu dopadů hospodářské krize na rozpočet hlavního města, která by měla být projednávána na začátku června. "Je pravděpodobné, že se závěry analýzy promítnou do velkých rozvojových programů města v oblasti dopravní infrastruktury, vodohospodářství, ale nejspíše i školství a sociální politiky. Je logické, že se v této souvislosti budeme bavit i o olympiádě," uvedl Bém.

Podle ekonomické studie firmy PricewaterhouseCoopers se v Praze počítá s přímými náklady 88 miliard korun, 47 miliard organizátoři očekávají z veřejných zdrojů a z toho 25 miliard ze státního rozpočtu. Dalších zhruba 500 miliard korun by bylo nutné vynaložit na infrastrukturu, to jsou však podle zastánců olympijské kandidatury náklady nutné bez ohledu na hry.

S pořádáním olympijských her v Praze nesouhlasí většina obyvatel Česka. Podle dubnového průzkumu společnosti STEM se proti jejich konání vyslovily asi tři pětiny lidí, pro byla pouze třetina. Většinou se lidé bojí, že financování olympiády bude na úkor jiných veřejných potřeb.

Dvě třetiny lidí mají rovněž obavy z finančních dopadů olympiády. Vypracování průzkumu si zadal přípravný výbor osobností podporujících vyhlášení referenda o tom, jestli má hlavní město olympijské hry organizovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist