V Praze a Berlíně lidé vyrazili do ulic, aby protestovali proti dopadům hospodářské krize a aby podpořili kroky proti nezaměstnanosti a chudobě.
V Praze se podle odborů přišlo demonstrovat až 30 tisíc lidí, v Berlíně jich bylo 100 tisíc. Demonstrace byly součástí mezinárodní série podobných akcí zahájené ve čtvrtek v Madridu a pokračující v pátek v Bruselu.
V Praze na Hradčanském náměstí odboráři protestovali proti údajnému zneužívání hospodářské krize proti zaměstnancům.
Odboráři na zhruba hodinové demonstraci vyzvali poslance, senátory, prezidenta i současnou a budoucí vládu ke zvýšení veřejných zakázek, k přijetí zákona proti lichvě či vytvoření kombinace zkrácených pracovních úvazků se sociálními dávkami.
K akci se připojili i členové školských odborů, kteří dopoledne před budovou ministerstva školství protestovali proti nízkým platům učitelů i nepedagogických pracovníků.
Zároveň jsou odbory například proti částečné privatizaci penzijního spoření. Odborářům vadí zejména připravované návrhy novely zákoníku práce a záměry bývalé vlády na pokračování důchodové reformy.
Štěch: Firmy přenášejí důsledky krize jen na zaměstnance
"Některé firmy přenáší důsledky krize jen na zaměstnance. To je pro nás nepřijatelné a musíme to odmítnout," uvedl ve svém projevu šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch.
Někteří zaměstnavatelé se podle něj například budou i po odeznění krize snažit ponechat mzdy na úrovni, na něž je snížili kvůli krizi. Podle Štěcha je to nepřijatelné a způsobilo by to snížení životní úrovně.
"Podnikatelé na to koukají s otevřenými ústy, proč někdo demonstruje, když se s ním vyjednává," řekl ČTK k demonstraci prezident Hospodářské komory Petr Kužel.
Při jednání podle něj odbory vystupují jako seriózní, slušná protistrana, která chápe, že je se zaměstnavateli na jedné lodi, a proto je prý o to nepochopitelnější, že svolají takovou demonstraci.
Článek pokračuje pod fotogalerií
Demonstrace ČMKOS kvůli dopadu hospodářské krize
Odbory měly kvůli většímu počtu lidí problémy shromáždění na Hradčanském náměstí organizačně zvládnout, část odborářů a musela stát v přilehlých ulicích.
V davu, který o sobě dával hlasitě vědět píšťalkami a bubnováním, převládaly vlajky a balónky odborových svazů. Nechyběly však ani transparenty domácí výroby. Celou demonstraci doprovázel pestrý výběr reprodukované hudby.
Odboráře svážely vlaky a autobusy z celé republiky
Na pražský Strahov přivážely odboráře celé dopoledne autobusy, z Ostravy je dopravil zvláštní vlak.
Mezi účastníky byli i cizinci, nejvíce zřejmě Poláků, své české kolegy ale přijeli podpořit i lidé z Německa, Rakouska, Bulharska, Francie, Chorvatska či Slovinska.
Pražský protest pořádala ČMKOS ve spolupráci s Evropskou odborovou konfederací (EOK). Účast byla prý vyšší, než odboráři očekávali.
V Berlíně lidé vyjádřili pro dodatečná opatření proti chudobě a nezaměstnanosti v době světové hospodářské krize.
Šéf Německého odborového svazu (DGB) Michael Sommer v závěru berlínské demonstrace poukázal na velké selhání politických i hospodářských špiček.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist