Český prezident Václav Klaus odmítá jakýkoliv svůj podíl na sesazení vlády Mirka Topolánka (ODS). V rozhovoru s Lidovými novinami řekl, že jeho role při pádu vlády byla nulová, uvedl v pátek server Lidovky.cz. Klause prý Topolánkova vláda zklamala.

Topolánkově vládě vyslovila v březnu sněmovna nedůvěru, bývalý premiér pak obvinil z pádu vlády Klause, pražského primátora a vnitrostranického rivala Pavla Béma a poslance ODS Vlastimila Tlustého. Ti to ale odmítli. Podle Klause Topolánkova vláda skončila tak, jak začala. "Vláda začala na jednotlivcích, kteří změnili svůj názor, a skončila tím, že někteří jednotlivci změnili svůj názor," uvedl prezident.

Podle něj bylo například chybou, že předseda Strany zelených Martin Bursík "rozpoutal čistku" ve své straně a vyloučil dvě poslankyně. Stejně se pak podle prezidenta postupovalo v ODS. "Bylo prostě jedině otázkou času, kdy se něco takového stane. Moje role v tom je nulová nebo záporná a je potřeba to říct velmi rezolutně," poznamenal Klaus.

"Vláda mě absolutně zklamala"

Prezident zároveň v rozhovoru uvedl, že vládu nepovažoval za "tak zlatou", jak ji označují některá média. "Tak ta vláda mě zklamala absolutně, ta vláda mě zklamala tím, jak začala hrát zelenou kartu. Ta vláda mě zásadně zklamala chováním vůči Evropské unii," dodal Klaus.

Klaus je znám svými výroky, které popírají teorii o globálním oteplování. Zároveň je velkým euroskeptikem a odpůrcem Lisabonské smlouvy, která má reformovat EU. Váhá s podpisem dokumentu i poté, co jej schválil český parlament.

Prezident před týdnem jmenoval nový úřednický kabinet premiéra Jana Fischera, který by měl zemi dovést k podzimním předčasným volbám.