Bývalý šéf Národní protidrogové centrály (NPC) Jiří Komorous se stane náměstkem nastupujícího ministra vnitra Martina Peciny. Uvedl to v pátek server iDnes.cz s tím, že Komorous bude mít na starosti policii. Všechny současné náměstky si prý chce Pecina zatím ponechat. Komorous, který strávil ve vedení protidrogových útvarů 17 let, odešel do civilu k letošnímu 1. únoru.
 
"Chci, aby na tuto oblast dohlížel někdo, kdo tomu rozumí, a pan Komorous má navíc u policistů velkou autoritu. Věřím, že se mu podaří situaci v policii stabilizovat," řekl serveru dosavadní ředitel Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Pecina. Dodal, že nynější náměstky nemá důvod vyměňovat. "I když osobně znám pouze pana náměstka (Zdeňka) Zajíčka. Zároveň ale žádnému z náměstků nedávám bianco směnku, že ve své funkci zůstane po celou dobu mého působení na vnitru," řekl Pecina. Již dříve uvedl, že si chce na ministerstvo přivést nejbližší spolupracovníky.

Komorous se do čela policejního orgánu bojujícího proti překupníkům a výrobcům drog dostal v roce 1993, kdy byl jmenován vedoucím odboru drog tehdejší Ústředny kriminální policie. Po její reorganizaci byla v lednu 1995 zřízena Národní protidrogová centrála a Komorous převzal její vedení. V čele NPC skončil letos, nahradil jej jeho dosavadní zástupce pro výkon a trestní řízení Jakub Frydrych.

Konflikt s Kubicem

Komorous proslul i několika kontroverzemi. Známé je například jeho působení v uskupení Ordo Lumen Templi založeném zpěvákem Danielem Landou, které provázela nařčení z extremismu. V roce 2007 se Komorous na policejním prezidiu ostře pohádal s tehdejším šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Janem Kubicem, který mu vytkl předlistopadové kontakty s komunistickou Státní bezpečností (StB). Komorous se už dříve hájil tím, že na škole StB pouze studoval jazyky.

Pecinovi podle serveru iDnes.cz nic z toho nevadí. K působení v Ordo Lumen Templi uvedl, že to považuje "za legrační záležitost" a legraci má prý rád. "A to jeho spojování s StB? Pro mě je důležité, že pan Komorous má prověrku na stupeň tajné a čisté lustrační osvědčení," řekl serveru Pecina.

Komorous po svém odchodu od policie uvedl, že se chce věnovat projektu spojeném s novou společností Médea Security - Antidrogová agentura. Jednou ze služeb, které má společnost nabízet, je podle jeho únorového vyjádření například vyhledávání dětí mezi 12 a 18 lety, které se zapletly s drogami a ocitly se v drogovém prostředí.

Související