Poslankyně Alena Páralová oznámila novinářům, že v reakci na středeční rozhodnutí Senátu ratifikovat Lisabonskou reformní smlouvu odchází z ODS. Do konce mandátu chce zůstat nestranickým členem jejího poslaneckého klubu.

"Já jsem se tak rozhodla už před několika měsíci," poznamenala. Její krok není překvapením, svůj odchod v případě ratifikace Lisabonské smlouvy reformující Evropskou unii už několikrát veřejně avizovala. O přijetí dokumentu se zasloužilo 54 ze 79 hlasujících senátorů, potřeba bylo 48 hlasů. Pro se vyslovilo i 12 senátorů z ODS.

Ještě ve středu chce Páralová svůj odchod ze strany oznámit elektronickou poštou svému místnímu sdružení v Pardubicích-Polabinách, ve čtvrtek to potvrdí oficiálním dopisem. Poslanecký klub může podle nových stanov nyní ze svých řad vyloučit člověka, který není členem ODS. "Uvidíme, jak se k tomu klub postaví," podotkla poslankyně.

"Už to není ODS, kterou jsem zakládala" 

ODS podle Páralové už není stranou, kterou pomáhala zakládat, posouvá se ke středu politického spektra. "Důkazem toho je i schválení Lisabonské smlouvy," podotkla Páralová. Zůstat chce nestraníkem do konce mandátu, pak se prý rozhodne, jak dál. Připustila ale, že fandí nové Straně svobodných občanů, kterou veřejně podpořil i prezident Václav Klaus.

Pro jejího nynějšího stranického kolegu s obdobnými názory Juraje Ranince je schválení Lisabonské smlouvy Senátem "nepříjemným překvapením", z ODS však vystupovat nebude. "Poškodí to Českou republiku, nebylo kam spěchat," reagoval.