Rádio Svobodná Evropa se bude brzy stěhovat do nové budovy na Hagiboru v Praze 10. Betonové bloky tak můžou zmizet.

Magistrát plánuje okolí budovy Federálního shromáždění, kterou po rádiu převezme sousední Národní muzeum, upravit mezi 16. a 28. červnem. "Kromě demontáže a odvozu zábran se počítá s opravami komunikací, chodníků, s úpravou dopravního značení, čištěním a úpravou zeleně," uvedla Eva Kubátová z tiskového oddělení magistrátu.

Zábrany v současné době ohrazují celou budovu rádia. Částečně zabírají odbočovací pruh magistrály z Wilsonovy do Vinohradské ulice i dolní část Vinohradské ulice, která je v současné době jednosměrná. Oblast dosud hlídají policisté.

O přestěhování rádia se začalo uvažovat po teroristických útocích na New York a Washington 11. září 2001. Výstavba nového zabezpečeného sídla stanice na Hagiboru začala v roce 2006. Rádio se začalo stěhovat loni v listopadu.

Budovu Federálního shromáždění po RFE/RL by Národní muzeum mělo převzít na začátku června. Přestěhuje se sem celá administrativa Národního muzea, příruční depozitář pro studovnu a pracovny odborných pracovníků muzea. K dispozici je 125 kanceláří. Budou se tu také konat krátkodobé výstavy. Sbírky zůstanou v historické budově Národního muzea.

 

 


RFE/RL je mezinárodní zpravodajská organizace, která vysílá zprávy a informace do zemí, kde je svobodný tisk oficiálně zakázaný nebo není dostatečně rozvinutý. Má 25 milionů posluchačů ve 20 zemích, včetně Ruska, Běloruska, Iránu, Iráku a Afghánistánu. Centrálu má v Praze; provozuje také 19 lokálních kanceláří ve svých vysílacích regionech a pobočku ve Washingtonu.

Související