Ministr dopravy Petr Bendl (ODS) počítá s tím, že by stát napříště mohl prodávat registrační značky vozidel. Zatím je platí stát, který to každoročně stojí 200 milionů korun, napsala agentura ČTK.

Na nápadu nyní pracují právníci, jeho osud je však vzhledem k situaci vlády nejistý. "Už to asi jako ministr nestihnu," přiznal Bendl.

Jeho nápad by mimo jiné přinesl to, že by si svou značku (známou pod zkratkou SPZ) lidé kupovali doživotně. Při výměně auta za jiné by si ji ponechali.

Cedule ve dvou jazycích

Nová vyhláška ministerstva dopravy zavede možnost označit obec v jazyce národnostní menšiny. Podle Bendla tak Česko splní požadavek Evropské unie.

Novinkou, která začne platit bez ohledu na pád vlády, je zkrácení platnosti značky "Zimní výbava" do konce března.

Vyhláška také zavede nové dopravní značky "pohyblivý most", "jízda cyklistů v protisměru", "silniční kaple" nebo "Truckpark". Ve sbírce vyjde také grafická předloha značek měření rychlosti.

Zásadní změnou je zkrácení doby platnosti značky, která nařizuje vybavení vozidla zimními pneumatikami. Původně platila od začátku listopadu do konce dubna, nově to bude do konce března. Správce silnice bude mít i nadále možnost upravit její platnost doplňkovou tabulkovou. "Když to zimní období bude tvrdé, tak bude muset být tvrdší i správce," řekl ministr.

Vyhláška vejde v účinnost 21. dubna.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist