Kdo ve finále rozhodl o konci Topolánkova kabinetu. Mají jedno společné: všichni byli zvoleni jako poslanci za vládní strany.  Ale každý z jiného důvodu nakonec přešli k opozici. 

Věra Jakubková (zvolena za Stranu zelených, nyní bez stranické příslušnosti; 44 let) - Poslankyně byla až donedávna členkou republikové rady zelených. Členkou SZ se stala až po zvolení do parlamentu v červnu 2006. Loni v listopadu spolu s Olgou Zubovou kvůli dlouhodobým sporům s vedením strany vystoupila z poslaneckého klubu SZ, letos v březnu byly obě poslankyně ze strany vyloučeny. Jakubková nesouhlasila s vedením SZ například v otázce umístění amerického radaru, předloni pak jako jediná z koaličního tábora nepodpořila rozpočet.

Jan Schwippel (ODS; 42 let) - Poslancem je za Středočeský kraj. Ve sněmovně poprvé zasedl v červenci 2004, když nahradil jednoho z poslanců ODS, kteří byli zvoleni do Evropského parlamentu. Pracuje v zahraničním výboru a výboru pro zdravotnictví. Loni 17. září opustil poslanecký klub ODS, a to kvůli přístupu klubu k aféře poslance Jana Moravy, který údajně sbíral kompromitující materiály na některé poslance, a "špatné atmosféře v klubu". Schwippel je členem ODS od roku 1997.

Vlastimil Tlustý (ODS; 53 let) - Zakládající člen ODS, v Poslanecké sněmovně zasedá nepřetržitě od června 1992. V minulosti byl mimo jiné předsedou poslaneckého klubu ODS, šéfem středočeské ODS, předsedou sněmovního rozpočtového výboru, vedl dozorčí radu České konsolidační agentury a stínovým ministrem financí ODS.

Ministrem financí se stal i v první Topolánkově vládě v roce 2006, do svého druhého kabinetu jej však již Topolánek nenominoval. V současnosti patří k nejvýraznějším vnitrostranickým kritikům vedení ODS.

Hlavní spor mezi Tlustým a Topolánkem se odehrál okolo vládní reformy veřejných financí, když podle Tlustého Topolánek "zradil" předvolební program ODS.

Předloni Tlustý založil stranickou platformu, která deklarovala návrat k programovým základům; prohlášení platformy podepsalo dalších osm poslanců ODS. Poté Tlustý společně s dalšími několika poslanci ODS ve sněmovně několikrát hlasoval proti vládnímu návrhu, například odmítl vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.

Olga Zubová (zvolena za Stranu zelených, nyní Demokratická strana zelených; 49 let) - Poslankyně a do rezignace loni v listopadu předsedkyně republikové rady zelených. Spolu s Věrou Jakubkovou vystoupila z poslaneckého klubu. Po neúspěchu strany v loňských říjnových senátních a krajských volbách požadovala sebereflexi vedení strany. Zubová na sebe upozornila už koncem roku 2007, když váhala s podporou koaličního kabinetu, nakonec ale hlasovala pro rozpočet i vládu samotnou.

Během loňské volby prezidenta pak Zubovou tvrdě kritizovali předseda zelených Martin Bursík a tehdejší šéfka klubu Kateřina Jacques, protože ze zdravotních důvodů chyběla při druhé volbě. Loni figurovala také v kauze bývalého poslance ODS Moravy, který chtěl Zubovou údajně vydírat pomocí fotografií její dcery. Do SZ vstoupila Zubová v roce 2005, předtím byla členkou ČSSD. Letos v březnu byla ze Strany zelených vyloučena, krátce poté se stala členkou nově založené Demokratické strany zelených.