Jiří Paroubek uspěl. Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka.
Proti kabinetu hlasovali Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel a dvě exzelené Věra Jakubková a Olga Zubová.
Další postup určí prezident Václav Klaus.
Topolánek: Pokud vláda nepřežije, chceme volby letos v létě - čtěte ZDE
Topolánek obvinil Paroubka, že používá praktiky StB - čtěte ZDE
On-line reportáž
Je poledne. Do zahájení schůze, na které mají poslanci rozhodnout o osudu Topolánkovy vlády, schází přesně dvě hodiny. Ani po dopoledni plném schůzek není oficiálně známo, zda se Jiřímu Paroubkovi podařilo sehnat 101. či případné další hlasy k svržení vlády. Šéf ČSSD svolal na půl jednou do sněmovny mimořádnou tiskovou konferenci. Budeme vás informovat, co na ní řekne.
Jiří Paroubek na tiskové konerenci prohlásil, že po pádu Topolánkovy vlády ji nechá vládnout v demisi až do konce předsednictví v EU. Pak by podle jeho představ měla nastoupit vláda odborníků proti ekonomické krizi. Na podzim, nebo na jaře 2010 by se poté konaly volby.
Na stejném místě odmítl komentovat otázku, zda má příslib vládních odpadlíků, že při hlasování vysloví vládě nedůvěru.
"Já už jsem slyšel tolik protichůdných informací, počkejme si na hlasování," řekl Paroubek, když se dozvěděl, že poslanec Jan Schwippel (dříve ODS)nebude hlasovat s ČSSD.
Slovo od slova: Topolánkův projev, v němž Paroubkovy metody přirovnal k StB

J. Šídlo
Poslanec ODS Jan Schwippel vládu podrží. A jeho politický souputník Juraj Raninec rovněž. Možná vysvětlení jsou tři. První: z Hradu nedorazily instrukce. Druhé: z Hradu už instrukce dorazily. Třetí: Milion poslaneckého platu za rok je milion. Kdo vám to dnes dá? (Zvlášť aby se na to jen tak lehce nepřišlo.)

J. Šídlo
Konečně prší konstruktivní nápady: podle poslance Juraje Ranince by předčasné volby měla co nejdříve zorganizovat sama ODS. Takže pana poslance to zřejmě ve sněmovně přestalo definitivně bavit.
Předseda Strany zelených opakuje, že zelení podpoří vládu. Tedy ti poslanci, kteří v malém poslaneckém klubu zbyli. To nic nemění na tom, že zelení žádají rychlé vyřešení kauzy justiční mafie. Tedy odvolání Nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, nebo ministra spravedlnosti Pospíšila.
"Nemáme možnost ovlivnit hlasování našich bývalých poslankyň a doufáme, že si uvědomují, co by znamenal pád vlády, například pro program zelených, o kterých, jak říkají, jim jde," říká Kateřina Jacques.

J. Šídlo
Teď, po půl druhé, to vypadá, že vláda hlasování ustojí. Takže to dnes bude ve sněmovně dlouhé, pokud náhodou někdo na Kavčích Horách nevypne přímý přenos na ČT24, což se nejpíš nestane. Tipoval bych to v tuhle chvíli na minimálně pět hodin předvolební kampaně.
Podle všeho, co je dosud známo, to vypadá, že nás čeká dlouhé politické odpoledne. Pokud opravdu nemá ČSSD dostatek hlasů na vyslovení nedůvěry (a nyní to tak vypadá), využije jednání sněmovny, aby znovu kritizovala vládu ze všech stran, shoduje se více pozorovatelů domácí politické scény. (viz předešlý příspěvek Jindřicha Šídla v tomto přenosu)
Předseda KSČM žádá, aby Vlček vyhlásil minutu ticha za mrtvé při bombardování Srbska před deseti lety. Vlček si trochu neví rady, navrhuje, aby každý poslanec si držel svou minutu ticha. Pár poslanců vstává.
Skutečný začátek je tady. Mluví Jiří Paroubek a začíná připomínkou, že na sjezd ČSSD přijel o víkendu poprvé prezident Václav Klaus. Paroubek připomíná Klausovu výzvu k odpovědnosti politiků.
"Ne každé vyjádření nedůvěry je možné vnímat jako politikaření," čte Paroubek z připraveného projevu.
Opakuje už známé: vláda je založená na několika přeběhlících, potácí se mezi pádem a existencí. "Její vítězství ve volbách bylo chabé, navíc hanebně osočila ČSSD z účasti na organizovaném zločinu," připomíná Paroubek kauzu Kubice. Mimochodem právě dnes by měl být Paroubek u dalšího dílu soudního jednání, v němž se s bývalým policistou Kubicem soudí.
Premiérovi muži se ale znovu vyznamenali, soudí Paroubek, a vrací se tak ke kauze Wolf.

P. Fischer
Ohleduplnost, svornost, spravedlnost... Předseda ČSSD Jiří Paroubek začal boj o odvolání vlády s mimořádně silným slovníkem, v českém politickém prostředí zní tato slova trochu mimoběžně a nepatřičně. Paroubkův mocný úchop řečnického pultu nicméně nasvědčuje, že předseda opozice si i dnes věří. "Prekérní mandát vlády", "pickwickovský kapitalismus", obraty, které by rozhodně neměly zapadnout. Jsou krásné, skoro až básnické, ale co si pod nimi představit...?

J. Šídlo
Jiří Paroubek zahájil svůj projev připomínkou návštěvy prezidenta na víkendovém sjezdu ČSSD. Tak pěkně o Klausovi snad nikdy nemluvil. Chytrý tah směrem ke Klausovým koňům ve sněmovně. Gratulace letí i na Hrad: spojenectví euroskeptického prezidenta s euronadšenci z ČSSD vejde do dějin české politiky. Teď už je ale Paroubek u Kubiceho zprávy, což asi bude nějakou chvíli trvat.
Paroubek kritizuje kauzu "justiční mafie". Obhajoba Renaty Vesecké je podle Paroubka "projevem čirého zoufalství".
Paroubek dále hovoří o "totální destrukci jednotné školské soustavy. Místo kultury preferování prakticky všeho, co život v podstatě ničí."
Důvody, proč by měla vláda skončit, jsou podle Paroubka mimo jiné následující: "Tato vláda je euroostudná a není schopna zajistit schválení Lisabonské smlouvy. Tato vláda je založena na kupčení s poslaneckými mandáty. Tato vláda je vrcholně ignorantská a nenaslouchá požadavkům svých voličů. Se všemi návrhy přichází opožděně, je ideologicky předpojatá. Jako exekutiva pouze přežívá."

P. Fischer

J. Šídlo
Tedy, zažili jsme už přesvědčivější a působivější projevy vůdce opozice (dokonce i v Česku). Tady se Dimun s Vyvadilem moc nevyznamenali. Dlouhé a úmorné. Co z toho se dá vystřihnout do večerních zpráv?

P. Fischer
"Skutečný svět leží tam venku, kde deset milionů lidí čeká, jak vláda bude bojovat s krizí," říká Topolánek.
Podle premiéra se Paroubek nikdy "nevzdal touhy po revanši". Blokoval všechny možné dohody a snažil se získat přeběhlíky. Šéf nejsilnější opoziční strany má podle Topolánka na svědomí "naprosté rozbití možnosti spolupráce demokratických stran." Kvůli "paroubkizaci české politiky" jsou strany často závislé na hlasech přeběhlíků.
Topolánek Paroubka pokáral i za to, že prý nenásleduje vzor Miloše Zemana, který před časem podepsal opoziční smlouvu, prostřednictvím níž ODS tolerovala jeho vládu.

J. Šídlo
Miloš Zeman byl státník, prohlásil Mirek Topolánek. Čas je milosrdný, maže zlé vzpomínky, ale u premiéra to zrovna neuklidňuje. Najde taky pár hezkých slov pro Miroslava Šloufa nebo Karla Srbu?
Jiřímu Paroubkovi podle Topolánka "nikdy nešlo o kompromis, nikdy nešlo o program." Jako příklad Topolánek uvedl, že Paroubek nechtěl spolupracovat na protikrizovém balíčku vlády.
Nekompromisní politika Jiřího Paroubka se prý projevuje například i neochotou párovat chybějící zákonodárce. "Více státotvornosti i obyčejné slušnosti" podle Topolánka projevila KSČM.

J. Šídlo
Paroubek se podle Topolánka obává kauzy Savoy, kterou měli na svědomí Karel Randák a Petr Dimun. Vláda požádala o její odtajnění.
"Tato kauza a strach z jejích důsledků je příčinou hlasování o nedůvěře vládě. Právě dnes, a ne třeba za měsíc, až ještě víc vzroste v Lidovém domě nervozita z klesajících preferencí," říká Topolánek.

J. Šídlo
Topolánek vypočítává, jak někteří novináři museli skončit s prací kvůli tomu, že kritizovali nebo někdo v jejich pořadech kritizoval Jiřího Paroubka. Zmínil Davida Borka z ČT či Aleše Cibulku. Připomíná také vyšetřování v redakci Hospodářských novin po dvou kritických komentářích Daniela Kaisera.
Paroubek podle Topolánka razí "estébácké praktiky", neváhá prý odposlouchávat kohokoli.

P. Fischer

P. Fischer
Je-li nejhůř, nastupuje argument návratu komunistů k moci. Už je to tady. Předchozí půlhodinka byla zbytečná, stačilo říct tuhle větu a premiér mohl skončit. Byl by podobně přesvědčivý.
Lubomíru Zaorálkovi z ČSSD prý situace připomíná pohádku o Dařbujánovi a Pandrholovi. Zaorálek se následně pře s ministrem financí Miroslavem Kalouskem o výklad pohádky v tom, kdo koho a proč zavřel do chlívku.
"Běžte si to ověřit do chlívku, pane Zaorálku, tam ostatně čerpáte většinu svých informací," vzkazuje Kalousek Zaorálkovi. Do toho se hned přidává David Rath. "Dámy a pánové, někdy je lepší hledat inspiraci v chlívku než v lihovaru," říká poslanec ČSSD na adresu Kalouska.

J. Šídlo
Příběh s Dařbujánem a Pandrholou je pro mě trochu složitý. Ale vtip s čuníkem - Čunkem ukazuje, že se v Lidovém domě připravovali dlouho do noci. Ministr financí poslal Zaorálka zkontrolovat vše do chlívku. Rath Kalouska do lihovaru. Všechno jede, jak má. Dojděte si pro kávu, teď nějakou chvíli o nic nepřijdete.

P. Fischer

P. Fischer
Sněmovnu spolehlivě uspal projev předsedy komunistů Vojtěcha Filipa. Je tedy na čase zpravodajsky shrnout nejdůležitější:
"Zákulisní jednání naznačují, že vláda ani dnes nepadne. Zachrání ji většina protestujících poslanců. Jednání o nedůvěře vlády je proto nutné brát jen jako výjimečnou příležitost, jak se na vlastní kůži seznámit s českou politickou kulturou. Ale položme si otázku: stojí o to občan? Pokud ne, jeho věčná chyba...
"Na nás, pane Zaorálku, není třeba křičet," říká místopředseda sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL). A vzpomíná Zaorálkem zmiňovanou pohádku Dařbuján a Pandrhola. ČSSD mu prý připomíná postavu Smrťáka.

J. Šídlo

P. Fischer

J. Šídlo

P. Fischer

P. Fischer

J. Šídlo

P. Fischer
Sněmovna zabředla do tradiční nudy: řečníci mluví, nikdo neposlouchá. Někdo si čte, poslankyně Zubová žvýká jako Vladimír Růžička na střídačce Slavie, chybí jen bublina. Co se tedy doposud ví?
Premiér nenašel jiný důvod pro existenci vlády než ten, že Jiří Paroubek je nesnášenlivý a manipulativní politik, který se nebojí spojit s komunisty. Pozitivní padlo jediné: premiér se zavázal, že když zůstane u moci, prošetří všechny kauzy, do nichž je zapojená "justiční mafie". Ale to už tu bylo před dvěma roky... Program na rok krize poměrně chudý.
Opozice tvrdí, že vláda neumí vládnout, nemá program a podceňuje důležité problémy. Sama ale nenabídla nic jiného. Jiří Paroubek se ani na chvíli nepodíval na to, co bude dělat po pádu vlády, nikoli v konkrétních vyjednáváních o novém kabinetu, nýbrž v obsahu vládnutí. Opozice tedy nenabídla nic, za co by stálo u obrazovky hlasovat.
Málokdy se vidí tak instruktivní výklad pojmu "politický pat".

J. Šídlo

J. Šídlo

P. Fischer
Projev poslance Juraje Ranince (ODS) byl zatím nejvěcnější ze všech. Porovnal sliby a výkony vlády a vyšlo mu, že se překrývají jen minimálně. Přesto bude hlasovat pro vládu, aby nepustil levici k moci. "Bude-li tato vláda vládnout až do konce, čeká ODS osm let v opozici," řekl Raninec. Kdo v tom vidí nějakou logiku, nechť zvedne ruku.
Vysvětlení nabízí snad jen Ranincova věta. "Udělám vše pro to, abych omezil rozhodování této vlády v mnoha věcech, jako je například privatizace pražského letiště..."

P. Fischer
Martin Bursík mluví. Je unavený, občas se ztrácí, možná to občerstvení, ale každý má právo na uvolnění po svém. To jen na okraj.
A teď to hlavní. Karty na stůl. Vláda vydrží!!! Uf.
Ve sněmovně panuje velmi rušná atmosféra. Poslanci Martina Bursíka prakticky neposlouchají, předsedající Miroslava Němcová několikrát neúspěšně prosí poslance o klid.
Zubová říká, dnes je tu za Demokratickou stranu zelených. Následuje několikaminutové představení nové politické strany. Zda nakonec bude hlasovat pro či proti vládě, ale neprozrazuje. Svým projevem jen naznačila, že na vládě shledává více špatného než dobrého.

J. Šídlo

P. Fischer

P. Fischer
Jakubková vládu nepodpoří, protože by dala důvěru i Bursíkovi. Co to ale znamená? Bude hlasovat pro nedůvěru, nebo se hlasování jako minule zdrží? Úplně jasno není, i když je jasněji. Jakubková je první velké překvapení, protest Zubové se čekal, Jakubkové ne. Schwippel teď pokládá vládu. Komunistů se nebojí, protože je tu brzda v podobě Václava Klause.
"Naposled mě rozhořčil nevídaný útok na prezidenta republiky. Proč pan Dalík hovoří o zakladateli ODS jako o Henleinovi české politiky?," táže se Schwippel. "Věřím, že sestavení nové vlády bude moderovat pan prezident," říká dále. Hned nato ale říká, že by nikdy nespolupracoval s levicí.
Do poslední chvíle není jasno, jak se zachová. Nakonec ale říká: "Budu hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě." Schwippel podle svých slov věří, že prezident Václav Klaus pověří sestavením nové vlády někoho z ODS.

P. Fischer
Matematika je teď jasná: proti vládě se přímo či nepřímo vyslovili 4 původně vládní poslanci (Schwippel, Tlustý, Zubová, Jakubková). opozice má k dispozici 97 hlasů proti vládě. Není ale jasné, zda poslankyně Zubová a Jakubková budou přímo pro vyslovení nedůvěry vládě, nebo se jedna z nich pouze zdrží. Ve druhém případě by vláda zůstala u moci, v prvním by padla. Stále se držím druhé možnosti, ale kurs klesl na 1,5:1. :-)
V kuloárech panuje zřetelně nervózní situace. Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř na dotaz, zda je ODS stále ještě vládní stranou, odpověděl: "Ano. Minimálně ještě 45 minut."
Poslanci ODS si vyžádali desetiminutovou přestávku.

J. Šídlo
Takže jestli to dobře chápeme, má to v rukou Vlastimil Tlustý - pokud obě zelené dámy skutečně budou hlasovat aktivně proti. V kuloárech jde zvěst, že se Vlastimil Tlustý s Janem Schwippelem rozhodli jít proti vládě, pokud to udělají i Zubová s Jakubkovou. Tohle musí být pro Tlustého úžasná chvíle, tohle je divadlo, které miluje... Je to šílené klišé, ale tohle je fakt sladká pomsta.
Juraj Raninec, jak slíbil, hlasoval proti návrhu vyslovit vládě nedůvěru. Jan Schwippel naopak, stejně jako slíbil, pro návrh. Poslanec Evžen Snítilý je tradičně nepřítomen.

P. Fischer
Už to zaznělo oficiálně. Vládě Mirka Topolánka byla vyslovena nedůvěra. Ze 197 přítomných poslanců jich 101 hlasovalo pro návrh ČSSD a 96 proti návrhu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist