Policejní zásah v sobotu kolem půlnoci ukončil koncert v kulturním domě Jas v Plzni kvůli neonacistickému textu písně, který hrála jedna z kapel. Vystoupení několika skupin včetně zahraničních se zúčastnilo přibližně 100 až 150 příznivců pravicového extremismu, kteří se po zásahu policistů rozešli, informovala ČTK mluvčí krajské policie Martina Kohoutová.

Vystoupení čtyř skupin bylo ohlášené, policie ho však kvůli určitému stupni rizika monitorovala. Jakmile v jedné ze skladeb zazněl závadný text, policie vyzvala pořadatele k ukončení produkce, uvedla mluvčí. Protože neuposlechli a koncert pokračoval, zasáhla v sále pořádková jednotka a radikály vyvedla.

Akce se podle policie obešla bez zranění, několik lidí bylo předvedeno pro podezření z trestného činu hanobení národa a rasy.


 

Přehled akcí neonacistů, proti nimž zakročila policie

 • 2. dubna 2005 - Koncert skinheadských kapel v Petrovicích na Kutnohorsku jeho organizátoři předčasně ukončili poté, co do restaurace vstoupili policisté a začali kontrolovat hosty.
 • 17. července 2005 - Policisté rozpustili v noci ze 16. na 17. července v Libavském Údolí na Sokolovsku sraz asi 200 skinheadů, spojený s koncerty. Měli podezření na provolávání rasistických hesel.
 • 13. listopadu 2005 - Policie razantně zasáhla proti účastníkům neonacistického koncertu ve Zlaté Olešnici na Jablonecku. Poté, co odposlechy odhalily písně s rasistickým podtextem, ukončil akci zásah těžkooděnců.
 • 17. prosince 2006 - Koncert asi 120 pravicových extremistů v Českých Budějovicích v restauraci Nexos ukončil zásah policie. Důvodem byl text písně, který hrála kapela Impérium.
 • 4. listopadu 2007 - Policisté v noci násilím ukončili koncert v Nových Hamrech na Karlovarsku, na kterém se v místním hotelu Zívr sešlo asi 120 příznivců hnutí skinheads. Policisté zasáhli kvůli písni s protižidovským textem. Účastníci koncertu se bránili a dva policisty lehce zranili.
 • 16. prosince 2007 - Policie rozpustila v Jirkově na Chomutovsku shromáždění 80 skinheadů, kteří se sešli v místní kuželkárně. Na akci vystoupilo šest hudebních skupin, lidé si stěžovali na hluk a rasisticky zaměřené texty. Policisté proto údajnou oslavu narozenin ukončili a její účastníky vyzvali k opuštění objektu.
 • 2. března 2008 - Policisté v noci zasáhli proti účastníkům koncertu příznivců neonacismu, kteří se sešli v Jenči u Prahy. Na soukromé oslavě se v místní restauraci sešlo asi 80 lidí. Podle informací ČTK někteří účastníci koncertu údajně hajlovali.
 • 26. dubna 2008 - Policie v noci předčasně ukončila koncert stoupenců pravicového extremismu ve Velkém Beranově na Jihlavsku kvůli závadným textům v hudební produkci. Koncertu prezentovaném jako soukromá oslava se zúčastnilo asi 70 lidí. Kvůli podezření ze spáchání trestného činu bylo devět lidí převezeno na jihlavskou kriminální policii k podání vysvětlení.
 • 21. března 2009 - Policejní zásah kolem půlnoci ukončil koncert v kulturním domě Jas v Plzni kvůli neonacistickému textu písně, který hrála jedna z kapel. Vystoupení několika skupin včetně zahraničních se zúčastnilo přibližně 100 až 150 příznivců pravicového extremismu. Akce se podle policie obešla bez zranění, několik lidí bylo předvedeno pro podezření z trestného činu hanobení národa a rasy.

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

 • Veškerý obsah HN.cz
 • Možnost kdykoliv zrušit
 • Odemykejte obsah pro přátele
 • Ukládejte si články na později
 • Všechny články v audioverzi + playlist