Proti umístění radarové základny Spojených států v České republice je nejvíce lidí od prosince 2007. Podle aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) s radarem nesouhlasí 70 procent oslovených, což je o pět procentních bodů více než před měsícem. Opačný názor zastává 25 procent Čechů. Výsledky průzkumu společnost poskytla ČTK.

S radarovou základnou na území ČR rozhodně nesouhlasí 42 procent lidí, spíše proti je 28 procent. S umístěním základny spíše souhlasí 18 procent oslovených a rozhodně souhlasí sedm procent respondentů. Jasný názor nemá pět procent Čechů.

Průzkum rovněž ukázal, že většina lidí si myslí, že by o radarové základně měli lidé rozhodovat v referendu. Pro je 72 procent Čechů, což je stejně jako v lednu 2009. Referendum by si rozhodně přálo 45 procent oslovených. Počet těch, kteří se vyslovili pro referendum, se za poslední čtyři měsíce výrazně nezměnil. Opačný názor zastává 22 procent lidí, což je také přibližně stejný výsledek jako minulý měsíc.

Proti referendu se vyslovují podle CVVM zejména stoupenci vybudování radarové základny v ČR, 53 procent z nich referendum k této otázce odmítlo.

Případné umístění radarové základny v Česku převážně podporují voliči ODS, příznivci ostatních stran radarovou základnu v Česku většinou odmítají. Nejvíce se proti ní staví stoupenci opoziční ČSSD, a zejména KSČM. Pro základnu se spíše vyslovují muži, vysokoškoláci, podnikatelé a lidé, kteří svou životní úroveň považují za dobrou.

Česká vláda podepsala smlouvy o výstavbě radarové části americké protiraketové obrany na českém území s předchozí administrativou prezidenta George Bushe. Nyní čeká, jaký postoj zaujme Obamova vláda, jejíž představitelé se k projektu zatím vyjadřují zdrženlivě. Vláda česko-americké smlouvy o vybudování radaru protiraketové obrany USA v Česku v úterý stáhla ze sněmovny. Kvůli početní převaze opozice jim totiž hrozilo zamítnutí.