Horští záchranáři v pátek v Krkonoších vyhlásili třetí lavinový stupeň nebezpečí z pětibodové škály. Ve výjimečných případech hrozí sesuv samovolných lavin, které mohou zasypat některé frekventované trasy. Nezkušení turisté a lyžaři by se neměli na hřebeny vůbec vydávat. Vyplývá to z informací horské služby.

Za několik posledních dní napadlo na hřebenech okolo 40 centimetrů sněhu, který přikryl zmrzlý sníh. Vítr o síle až 54 kilometrů za hodinu přemístil sníh z náhorních plošin zejména na jihovýchodní a jižní lavinové svahy a žlaby. Hrozí tak tvorba deskových lavin.

Na hřebenech je nyní až 168 centimetrů sněhu. V pátek ráno sněžilo a byla mlha, viditelnost byla pouze na půl metru. Teplota se pohybovala kolem 3,5 stupně pod bodem mrazu.

Dosud nejvíce hrozily laviny na sklonku února, kdy platil čtvrtý lavinový stupeň a záchranáři museli uzavřít několik cest. Poslední obětí laviny byla na konci loňského prosince jedna skialpinistka. Šestatřicetiletou ženu zasypal sníh v takzvané Červinkově muldě.

V neděli až 12 stupňů

Zatímco v Krkonoších hrozí laviny, které tak omezují možnost procházek, v nížinách by mělo být o víkendu počasí, které bude k výletům vybízet. Zejména pak v neděli.

V sobotu bude oblačno až polojasno a denní teploty dosáhnou 5 až 9 stuňů. V neděli pak bude zpočátku dne polojasno až skoro jasno. Postupně od jihozápadu bude sice přibývat oblačnosti a mohou být přeháňky, teploty ale budou poměrně příjemné, 8 až 12 stupňů.

Související