Část nedávno představených superrychlých automobilů passatů, s pomocí kterých policie honí piráty po českých dálnicích, se objeví v Praze.

Dopravní policie chce v metropoli razantněji zasáhnout proti řidičům, kteří jezdí riskantně, a použije k tomu vozy VW Passat, původně určené jen pro dálnice.

Policie má k dispozici celkem šestnáct automobilů vybavených nejen silným motorem, ale také speciální technikou. "Dovedu si představit, že do Prahy přijede šest Passatů na jeden dva dny a budou tady provětrávat rychlostní komunikace," citovala agentura ČTK ředitele dopravní policie Leoše Tržila.

VIDEO: Podívejte se, jak superrychlá auta vypadají
VIDEO: Policie převzala rychlé passaty

"Počítáme s tím, že tyto týmy budou v první řadě represívní, to znamená, že budou řešit hrubé porušení pravidel silničního provozu o to důrazněji," dodal Tržil.

Rychlost, příčina nehod 

Policie už dříve uvedla, že chce proti neukázněným řidičům a stále velkému počtu mrtvých na českých silnicích zasáhnout i jinak. Chce například více kontrolovat řidiče v nočních hodinách nebo ve dnech, kdy se stává dopravních nehod nejvíce, uvedl ředitel Tržil.

Zaměří se nejen na dodržování předepsané rychlosti, ale i na technický stav vozidla. Pozornost bude věnovat také kontrole pneumatik a čistotě světel.

Nepřiměřená rychlost patří k častým příčinám tragických dopravních nehod. Policie proto slíbila, že letos začne častěji využívat toho, že může nebezpečným řidičům sebrat auto. Těm nejhorším z nich ho smí policisté nechat i sešrotovat. Tyto dosud jen zřídka používané nástroje chce šéf dopavní policie Leoš Tržil vytáhnout kvůli tomu, aby zastavil nárůst počtu mrtvých na českých silnicích. Jen za leden zemřelo 75 lidí, o 12 více než vloni.