Přesně za dvanáct dní by se měla ztišit pražská magistrála, nejrušnější ulice v Česku. Loni se soud zastal lidí, kteří podali na Prahu žalobu kvůli nesnesitelnému hluku. A nakázal magistrátu: zařiďte ticho, nejpozději do 14. března 2009.

Už teď je ale jasné, že tudy bude dál projíždět 100 tisíc aut denně, pár metrů od oken obyvatel. Pražští radní totiž neudělali nic. Za nesplnění rozsudku teď Praze hrozí pokuty a dokonce i obstavení majetku. "Určitě podáme další žalobu, aby byl rozsudek vykonán," prohlásila Alžběta Rejchrtová, která zastupuje obyvatele ulice 5. května. Primátor Pavel Bém se vyjadřovat nechce – prý to udělají jeho úředníci. Ty ale HN žádaly tři dny o odpověď – marně.

Čtěte také

Praha sice proti nepříjemnému rozsudku podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Jenže podle zákona musí i tak verdikt splnit. Jinak může opakovaně dostávat až stotisícové pokuty.

Ani soud ale neporadil, jak silnici zklidnit. Bém už před rokem prohlásil, že rozsudek je vlastně past: po zavření magistrály by se doprava v Praze zhroutila, na stavební úpravy nejsou peníze. Magistrát alespoň na zkoušku od příštího víkendu zavře jeden pruh v Legerově ulici, aby ubylo hluku a zplodin.