Přeji si změny v čele Českomoravského fotbalového svazu, prohlásil mnistr vnitra Ivan Langer. V sobotním vydání deníku Sport kritizoval vedení českého fotbalu v souvislosti s novou bezpečnostní dohodou.

Předseda svazu Pavel Mokrý se proti jeho výrokům ohradil a označil je za nepřípustné zasahování státní moci do fotbalového hnutí, které by mohlo vyvolat tvrdou reakci mezinárodní federace FIFA.

Ministr: Funkcionáři mysleli na sebe a ne na fotbal

Langer ostře kritizoval Mokrého a ředitele první ligy Iva Lubase za postoj k nedávno uzavřené smlouvě mezi Policií ČR a ČMFS. Ta reaguje na nový Zákon o Policii ČR, který vylučuje, aby policisté suplovali pořadatele na sportovních utkáních.

Langer svazové funkcionáře obvinil z nedostatečné přípravy spojené s novou bezpečnostní dohodou. "Měli od prvního okamžiku, kdy byl přijat nový zákon o policii, trávit 90 procent času objížděním republiky, vytvářením bezpečnostních standardů na stadionech a komunikací s kluby. Oni ale trávili víc času hádkami mezi sebou, intrikami, kdo bude, nebo nebude předseda, a úplně zapomněli, že jsou tady lidi, kteří chtějí chodit na fotbal," řekl Sportu Langer.

Čtěte také

Ministr prohlásil, že se těší na změny ve fotbalovém vedení po červnové volební valné hromadě. "Moc bych si to přál. Kdyby ve vedení svazu byli lidé, kterým na fotbale opravdu záleží, pro které to není jen příležitost vozit si zadky po celém světě a užívat si prebendy a dělat byznys, tak jsme mohli být podstatně dál. Ztratili jsme strašně moc času," uvedl.

Langer o tom ví málo, brání se funkcionáři

Mokrý považuje Langrovy výroky za naprosto zkreslující. "Navíc pan ministr nepřípustně zasahuje do činnosti našeho občanského sdružení, když jako státní úředník veřejně deklaruje, že by si přál změny ve vedení fotbalového svazu. Invektivami v osobní rovině znevažuje práci řady fotbalových funkcionářů," uvedl Mokrý v tiskovém prohlášení.

Čtěte také

Podle něj jde o neadekvátní zasahování státu do fotbalového hnutí. "ČMFS zdůrazňuje, že pan Langer nemá žádné právo, kompetence a ani dostatečné znalosti, aby mohl objektivně prostřednictvím médií hodnotit práci fotbalových funkcionářů. ČMFS se rovněž nikdy nevyjadřoval k dění uvnitř Policie ČR či k hodnocení práce jejího vedení," napsal Mokrý.

Mohla by se ozvat FIFA  

Politické zásahy do národních federací jsou v rozporu s regulemi FIFA. Na podzim loňského roku na státní intervenci do svazu málem doplatilo sankcemi Polsko, neboť tamní vláda nechala kvůli údajným chybám odvolat vedení svazu. Situaci na poslední chvíli zachránila kompromisní dohoda.

Mokrý se obává, že by český fotbal mohl mít podobné problémy. "Jakákoliv silová řešení, o kterých pan ministr mluví, by v případě jejich realizace ze strany státu vyvolala tvrdou reakci FIFA, což potvrdil její předseda Sepp Blatter při pondělní návštěvě Prahy," řekl Mokrý.

Ministr vnitra se pozastavil také nad tím, že Mokrý s Lubasem považují přítomnost policistů na stadionu při některých rizikových zápasech za nezbytnou. "Jsem jejich reakcí zaskočen. Mám rád partnery se silným vyargumentovaným názorem, ne názorové akrobaty. V mých očích se tihle dva pánové stali neseriózními partnery," řekl Langer.